V koronskem letu 2020 so glede na statistične podatke slovenska gospodinjstva privarčevala največ doslej. Leto pozneje, ko so se začela naša življenja normalizirati, smo ponovno začeli več trošiti, a še vedno ostajamo med najvarčnejšimi narodi v Evropski uniji. Po podatkih Slovenskega statističnega urada in Eurostata nam uspe prihraniti 18,7 odstotkov letnih prihodkov. Če je torej leta 2022 povprečna neto plača znašala 1.318,64 EUR, smo v povprečju prihranili nekaj manj kot 250 EUR na mesec, oziroma 3.000 EUR na leto.
Svojih prihrankov nismo pripravljeni izpostavljati tveganjem
Slovenci z varčevanjem torej nimamo težav, veliko večji izziv pa nam že vrsto let predstavlja izbira oblike varčevanja. Skoraj polovico prihrankov namreč še vedno hranimo na tekočem računu ali jih imamo skrite doma. To pomeni, da pri varčevanju ostajamo konzervativni in nenaklonjeni tveganju. Deleži bolj tveganih naložb, kot so investicijski skladi, vrednostni papirji in izvedeni finančni instrumenti, namreč ostajajo razmeroma nizki. S tem precej odstopamo od povprečja v evrskem območju, kjer je v povprečju le tretjina finančnih sredstev v obliki gotovine in vlog.
Pomembno je razumeti, da denar, ki je neaktivno shranjen, ne prinaša donosa in izgublja vrednost. Prav zato velja takrat, ko prihranite neko konkretnejšo vsoto, razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Pri je tem na voljo kopica bolj ali manj tveganih možnosti, ena najvarnejših pa ostaja depozit oziroma vezana vloga. Gre za privlačno obliko varčevanja, saj lahko tudi s kratkoročno vezavo sredstev varčujete po višjih obrestnih merah kot na navadnih varčevalnih ali transakcijskih računih. Vezana sredstva so obenem varna , saj do 100.000 evrov spadajo v sistem zajamčenih vlog.

Zakaj je depozit prava izbira varčevanja?
Glede na podatke Evropske centralne banke (ECB) so med najpomembnejšimi motivi za varčevanje zagotavljanje sredstev za nepričakovane dogodke, zagotavljanje dohodka ob upokojitvi, zagotavljanje sredstev za večje nakupe, kot so stanovanja, pohištvo ali vozila, ter varčevanje za potovanja oziroma dopust, izobraževanja in finančno podporo otrokom ali vnukom. To pomeni, da v glavnem varčujemo za neke srednjeročne namene in denarja ne potrebujemo takoj, zato ga lahko shranimo na banki in se zavežemo, da ga določeno obdobje ne bomo dvignili.
Depozit torej ponuja zajamčeno donosnost za določeno obdobje, ki ga lahko izberemo sami. Povedano čisto po domače: depozit je neke vrste posojilo banki, za katerega po koncu časovnega obdobja dobimo obresti. Te so bile v slovenskih bankah še do nedavnega zelo nizke. Po podatkih ECB je bila še julija letos povprečna obrestna mera pri vezavi depozitov za obdobje do enega leta 2,83 odstotka, v Sloveniji pa je v povprečju znašala vsega 0,88 odstotka. Nekoliko boljše je bilo v istem obdobju razmerje ob vezavi od enega do dveh let (Slovenija 2,24 odstotka, EU 2,75 odstotka), a še vedno ne dovolj, da bi se klasično varčevanje v depozitih splačalo.
Septembra pa je večina bank vendarle začela zviševati obrestne mere, tako da se varčevanje v depozitu ponovno splača. A razlike med bankami so lahko še vedno precej velike, zato se pred vezavo splača primerjati njihove ponudbe.
Pri kateri banki se trenutno najbolj splača skleniti depozit?
Najvišje obrestne mere za depozite v okviru akcijske ponudbe trenutno najdete pri Intesi Sanpaolo Bank. Nove stranke, ki pri njih sklenejo paket Digital, Start ali Plus* (uporaba paketa je 12 mesecev brezplačna) in k njim prenesejo redni mesečni dohodek (plačo ali pokojnino), lahko izkoristijo izjemno ugodne obrestne mere ob sklenitvi depozita**:
- 6-mesečni depozit: 3,5 % letno,
- 9-mesečni depozit: 3,2 % letno,
- 12-mesečni depozit: 3,1 % letno.
V praksi to pomeni, da novi komitenti ob vezavi 10.000 evrov v enem letu svoje prihranke oplemenitijo za 310 evrov, v šestih mesecih pa za 175 evrov.
Privlačna je tudi ponudba za nove stranke, ki sklenejo paket Start ali Plus, brez prenosa rednega mesečnega dohodka, in sicer:
- depozit od 6 do 8 mesecev: 3,2 % letno
- depozit od 9 do 11 mesecev: 3,1 % letno
- depozit od 12 do 23 mesecev: 3,0 % letno
- depozit od 23 do 36 mesecev: 2,0 % letno
Ob vezavi 10.000 evrov boste tako ob enoletni vezavi bogatejši za 300 evrov, v šestih mesecih pa boste svoje prihranke oplemenitili za 160 evrov. Ne zamudite torej odlične priložnosti za povečanje donosnosti vaših prihrankov!

Prednosti, ki jih ne gre zanemariti
Ob tem velja poudariti, da je Intesa Sanpaolo Bank ena največjih slovenskih bank, z razvejano mrežo poslovalnic in bankomatov, vaš osebni bančni skrbnik pa vam je na voljo tako v poslovalnici kot na daljavo. Depozit lahko sklenete v njihovi najbližji poslovalnici ali kar prek spletne oziroma mobilne banke. Kot ena tehnološko naprednejših bank namreč omogočajo, da s sodobnimi rešitvami njihovega digitalnega bančništva in mobilnega plačevanja bančne storitve urejate hitro in preprosto. Kot se za sodobni svet tudi spodobi.
Kot nova stranka šteje stranka, ki na dan 1. 9. 2023 pri Intesi Sanpaolo Bank ni imela odprtega transakcijskega računa.
* Akcijska ponudba velja do 31. 1. 2024 za paketa Start in Plus ter do 30. 9. 2024 za paket Digital, in sicer za nove stranke, ki odprejo transakcijski račun in sklenejo paket Digital, Start ali Plus ter prenesejo prejemanje rednega mesečnega dohodka (plača, pokojnina). Akcijska cena velja ob izpolnjevanju pogojev. Če stranka ne izpolnjuje pogojev, se nadomestilo za uporabo paketa začne zaračunavati po redni ceni, skladno s tarifo Intese Sanpaolo Bank. Po preteku 12 mesecev se izbrani paket zaračuna skladno z vsakokrat veljavno tarifo banke, in sicer za paket Start 5,30 evra, Digital 2,99 evra in Plus 13 evrov. V primeru spremembe tarife banke je lahko cena paketa drugačna. Paket Digital je mogoče skleniti izključno prek spleta. Preverite pogoje za odprtje paketa Digital prek spleta.
** Posebna ponudba za sklenitev depozita velja do 31. 10. 2023 za nove stranke, ki odprejo transakcijski račun in sklenejo paket Digital, Start ali Plus ter prenesejo prejemanje rednega mesečnega dohodka (plača, pokojnina). Ponudba velja za sklenitev depozita v znesku od minimalno 300,00 evra do maksimalno 100.000,00 evra. Če stranka ne izpolnjuje pogojev, se obrestna mera za depozit zniža.
Sponzorirana vsebina