Hrvaška se že več mesecev bori s podražitvami. A nekateri se uspešno izogibajo finančnim pastem in celo varčujejo tisoče evrov. Na Redditu so delili svoje resnične zgodbe in praktične nasvete, ki razkrivajo, kako se je možno znebiti minusa, preoblikovati potrošniške navade in začeti graditi finančno stabilnost tudi v najtežjih časih.
Kaj se lahko naučimo iz osebnih zgodb ljudi, ki so na Redditu razkrili, kako upravljajo svoje finance?
"Zanima me, koliko vam uspe prihraniti na mesec? Ali menite, da je prihranek 10.000 evrov za Hrvata, mlajšega od 30 let, v redu (govorimo o obrtniku s pavšalom)," je vprašal moški, ki je odprtl to razpravo.
In ni dolgo čakal na odgovore. Eni so priznali, da ne uspejo privarčevati skoraj nič, a nekako živijo iz meseca v mesec. Drugi so razkrili, da so v dolgovih, tretji pa so se pohvalili z zajetnimi vsotami privarčevanega denarja.
"Nič ne privarčujem, saj želim izplavati iz rdečih številk. Sicer imam dve službi in obrt," je potožil en komentator. "Ko nekaj želim, to tudi moram imeti," obenem priznava. "Menim, da ni treba varčevati, temveč je treba več delati. Ampak mi oboje gre bolj slabo," je dejal.

Drugi komentator je razkril, da je bil še pred enim letom brez kakršnihkoli denarnih rezerv. Nato se je odločil spremeniti svoje finančne navade. "Še pred enim letom sem bil mnenja, da če si nekaj želim, bom to tudi kupil. To je privedlo do tega, da na kartici nisem imel privarčevanega niti enega evra. Pred enim letom sem se odločil, da bom živel po svojih zmožnostih. Del denarja usmerih v prihranke, od tistega, kar mi ostane, pa živim. Od takrat sem se rešil minusa in privarčeval 2000 evrov," je razkril.
Dvema uporabnikoma uspe od plače odšteti solidno vsoto denarja. "Trenutno privarčujem petdeset odstotkov svoje plače, a živim pri starših, tako da plačujem 'samo' sprotne stroške in hrano. Uspešno sem prihranil 15.000 evrov in upam da pridem do 20.000 evrov, preden se čez leto dni vselim v svoje stanovanje," je povedal eden od komentatorjev.
Spet drugi je zapisal, da od vsake plače za varčevanje nameni 700 evrov. "Približno 1200 evrov mi ostane za trošenje - plačam najemnino, položnice ... Imam nekaj kriptovalut in delnic, a nič večjega," je zapisal drugi.
'Varčevanje - praksa iz socializma'
Večinsko mnenje pa je, da je varčevanje praksa iz socialističnega obdobja in da so investicije tisto, na kar se je treba osredotočiti.
"Če dovolite, bi vam predlagal, da ne varčujte, ampak investirajte. Varčevanje je generacijska prevara iz časov, ko je bil denar pod blazino," je opozoril en od uporabnikov.
"Tisoč evrov na mesec vložim v delnice, na koncu meseca mi ostane približno 600–700 evrov. Bolj kot absolutni znesek je stvar odnosa do denarja. Ali ga imate za takojšnjo porabo ali kot načrt za prihodnost. Včasih lahko manj privarčuješ zaradi nepredvidenih situacij, včasih nočeš varčevati, ker si želiš nekaj privoščiti, a če imaš to miselnost, da načrtuješ in delaš zaloge, si na pravi poti," je menil drugi uporabnik.
Vir: TPortal
Kaj pa vi menite? Je dovolj le varčevati? Ali pa je nujno tudi investirati? Kakšne so vaše izkušnje? Delite jih v komentarjih!
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Preberite tudi:
- Kako motivirati zaposlene, stare 50+, da ostanejo zavzeti in zadovoljni pri delu
- Prodaja genetskih podatkov po stečaju: Nova tveganja za zasebnost
- Marko Podgornik Verdev – direktor, ki si je upal priznati: "Ne zmorem."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV