Cekin.si
Slovenija

Finance

VIDEO: Vas zanima nakup državnih obveznic?

STA
12. 01. 2024 06.22
0

Država bo v začetku februarja izvedla dlje časa pričakovano izdajo obveznic za državljane, ki so v medijih dobile tudi naziv ljudske obveznice. Obveznice bodo imele ročnost treh let, predvideni obseg izdaje je 250 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za finance. Minimalni znesek vpisa bo 1000 evrov, maksimalni pa 100.000 evrov.

Izdaja obveznice je namenjena polnoletnim fizičnim osebam s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji.

Na ministrstvu za finance so v sporočilu za javnost pojasnili, da z osredotočenjem na takšno bazo investitorjev zasledujejo tudi cilj opismenjevanja in seznanjanja fizičnih oseb z varnimi naložbenimi priložnostmi kot alternativah močno prevladujočim bančnim depozitom, pa tudi cilj razvoja in oživitve podrazvitega kapitalskega trga v državi. Hkrati poskušajo vzpodbuditi trajno participacijo prebivalstva v tovrstnih dolžniških instrumentih, ne zgolj enkratno.

Minimalni znesek vpisa bo 1000 evrov, maksimalni pa 100.000 evrov, pri čemer bo v primeru presežnega vpisa lahko število obveznic, ki bodo dodeljene posameznemu vlagatelju, manjše od vpisanega zneska, vendar ne manj kot 1000 evrov, so pojasnili na ministrstvu.

Obrestno mero bodo v državnem zakladništvu določili pred objavo obvestila o zbiranju ponudb za vpis obveznice, na podlagi krivulje donosnosti zakladnih menic in s pribitkom okvirne premije za novo izdajo.

Že v decembra sprejetem zakonu o obnovi in razvoju po avgustovskih ujmah pa je bila določena zakonska podlaga za davčno obravnavo obresti pri takšnih instrumentih. Obresti fizičnih oseb, ki vlagajo v vrednostne papirje države, tako v zakladne menice kot tudi v obveznice, izdane v letih 2024, 2025 ali 2026, bodo pri plačilu dohodnine izenačene z obravnavo obresti iz denarnih vlog pri bankah. To pomeni, da te obresti, skupaj z obrestmi iz denarnih vlog, ne bodo obdavčene do višine 1000 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 795