Začetek novega šolskega leta je povezan s številnimi pomembnimi odločitvami: od izbire garderobe, potrebščin, navsezadnje tudi kroga prijateljev, pa do nabora interesnih dejavnosti, ki bi jih otrok rad obiskoval. Šola jih organizira zunaj šolskega pouka v okviru razširjenega programa z namenom, da bi omogočila odkrivanje in razvijanje interesov učencev in jih praktično uvajala v življenje ter s tem usposabljala za koristno in zdravo preživljanje prostega časa.
Ker je namen teh dejavnosti učencem omogočiti pogoje za spodbudno učno okolje, v katerem lahko sledijo svojim interesom in talentom, neodvisno od socialno-ekonomskega statusa družine, so izvenšolske dejavnosti v organizaciji in izvedbi šole, v obsegu ur, ki ga določa predmetnik, brezplačne. Šola lahko ponudi več dejavnosti, kar pa se šteje kot nadstandard in če se znotraj izvedbe izbrane nadstandardne dejavnosti pričakujejo določeni stroški, se z letnim delovnim načrtom šole opredeli vir financiranja. Dodatne ure lahko nato v celoti ali delno financira občina, del stroškov po potrebi in ob soglasju krijejo tudi starši.

Za interesne dejavnosti tudi več sto evrov letno
Nekaj izvenšolskih dejavnosti je tudi v celoti plačljivih, po navadi, če jih izvajajo zunanji izvajalci. In običajno so ravno te med otroci najbolj priljubljene: razne športne dejavnosti, ples, tečaji igranja glasbil in tečaji tujega jezika, učenci pa radi obiskujejo tudi dejavnosti s področja računalništva. Naključni pregled cenikov pokaže, da mesečni treningi v športnih klubih povečini stanejo 30 ali 40 evrov, igranje glasbila od 60 do 100 evrov, delavnice IKT od 40 do 80 evrov, jezikovni tečaji pa tudi več kot 100 evrov, če niso sofinancirani od občine.
K tem zneskom je treba nato prišteti še vso opremo, ki jo otrok potrebuje za nemoteno izvajanje izbrane interesne dejavnosti: oblačila, obutev, rekvizite, glasbila in učna gradiva. Dodatni strošek so še prevozi na treninge, tekmovanja in turnirje, razni poletni tabori in izpopolnjevanja ter tekme v tujini. Na letni ravni lahko to nanese od nekaj sto pa tudi do več tisoč evrov, ki jih številni v teh težkih časih nimajo od kod vzeti. Zaradi slabega materialnega položaja družin zato vsako leto usahne na stotine iskric v očeh vedoželjnih in radovednih otrok.
Fer? Niti slučajno!
Prav zato so pri HOFERju v letu 2022 ustanovili sklad SKUPAJ za FER otroštvo, ki otrokom in mladostnikom iz programa Botrstvo v Sloveniji daje možnosti, da kljub skromnim življenjskim pogojem razvijajo svoje potenciale in izpolnijo svoje otroške sanje.
Sklad skozi štiri starostna obdobja podpira razvoj otrok v vseh obdobjih odraščanja:
- Malčki lahko z družinami odpotujejo na izlete in vikend počitnice, ki jih v Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje organizirajo v okviru programa Botrstvo v Sloveniji, tam uživajo v igri, druženju z vrstniki ter raziskovanju lepot narave.
- Za otroke je organizirano počitniško varstvo, sredstva sklada pa so namenjena tudi zagotavljanju šolskih potrebščin.
- Pri mladostnikih so aktivnosti, ki jih podpira sklad SKUPAJ za FER otroštvo, namenjene spodbujanju razvoja talentov na področju športa, umetnosti, znanosti ipd.
- Dijake pa sklad podpira s sredstvi za Dijaški sklad, s čimer jim krije stroške bivanja v dijaških domovih in jim na ta način pomaga uresničiti želje in cilje na področju izobraževanja.

Lani donirali 45, letos pa kar 65 tisoč evrov!
V prvem letu je HOFER skladu namenil 45.000 evrov, letos pa bo v sklad prispeval 65.000 evrov. Še posebej velike pozornosti bosta tokrat deležni starejši skupini otrok, torej mladostniki in dijaki. Omenjenima starostnima skupinama HOFERjev sklad SKUPAJ za FER otroštvo letos namreč namenja 30.000 evrov. S temi sredstvi bodo mladostniki iz socialno ogroženih družin lažje raziskovali svoje talente, saj bo sklad kril stroške mesečnih vadnin, dijakom pa pokril stroške bivanja v dijaških domovih, da bodo lahko obiskovali želeni srednješolski program.
V sklad SKUPAJ za FER otroštvo lahko prispeva vsak med nami, tudi vi! Vse, kar morate storiti, je poslati SMS-sporočilo s ključno besedo FEROTROSTVO5 na številko 1919 in prispevali boste 5 evrov za FER otroštvo otrok Botrstva v Sloveniji. Vsa zbrana sredstva bodo porabljena izključno za programe FER otroštva, prispevajo pa lahko uporabniki mobilnih storitev Telekoma Slovenije, A1, Telemacha in T-2.
Kaj je program Botrstvo?
Program Botrstvo v Sloveniji deluje pod okriljem Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje in je namenjen izboljšanju kakovosti življenja otrok in mladostnikov, ki živijo v materialni stiski in potrebujejo finančno pomoč in spodbudo. Namen Botrstva je zmanjšanje socialne izključenosti zaradi revščine in omogočanje boljših pogojev za otrokov zdrav razvoj, izobraževanje, odkrivanje in razvoj talentov ter s tem spodbudno preživljanje otroštva.
Pri HOFERju si želijo, da bi imeli vsi otroci enake možnosti za odraščanje in da bi njihovo otroštvo prežemali varnost, brezskrbnost, igrivost ter dostop do izobraževanja. Zato so v projekt Botrstvo v Sloveniji vključeni z različnimi projekti. Med najbolj prepoznavnimi so zagotovo Nasmeškotek, Skupaj za FER otroštvo, Vrečka dobrote ter FerFud, skupaj s svojimi kupci pa je HOFER od leta 2014 programu Botrstvo doniral že skoraj milijon evrov.
Vsi skupaj poskrbimo, da se bo letos ta številka še dodatno povečala, zato pošljimo SMS s ključno besedo FEROTROSTVO5 na številko 1919 in prispevajmo svoj kamenček v mozaik uresničenih otroških sanj!
Sponzorirana vsebina