Cekin.si
Program in vsebine interesnih dejavnosti oblikujejo šole glede na potrebe, želje in zanimanja učencev ter glede na okoliščine, pogoje in zunanje dejavnike. Med bolj priljubljene spadajo športne, glasbene, računalniške in jezikovne.

Vzgoja za uspeh

Izvenšolske dejavnosti lahko predstavljajo tudi velik strošek

Špela Zupan
26. 09. 2022 05.00
2

Šole imajo praviloma bogat in raznovrsten nabor brezplačnih interesnih dejavnosti. Nekaj pa jih je treba plačati in primer družine s tremi otroki, ki vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, pokaže, da zanje skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec.

Otroci ob začetku šolskega leta izbirajo interesne dejavnosti. Nabor vsako šolsko leto znova pripravijo šole s pomočjo učiteljev mentorjev ob upoštevanju učencev. Opredelijo jih v letnih delovnih načrtih in objavijo v šolskih publikacijah ter na spletnih straneh. Uvrščene so v razširjeni program in šole jih organizirajo izven rednega pouka.

Večino izberejo glede na izražene interese, medtem ko jih morajo nekaj vseeno nujno uvrstiti v izbor. Tako so šole dolžne otrokom ponuditi mladinski in otroški pevski zbor, interesne dejavnosti s področja umetnosti ter tehnike in tehnologije ter učenje in preverjanje vožnje v cestnem prometu za kolesarski izpit. V skladu z zanimanji učencev, pogoji za izvedbo in povezavi z okoljem pripravijo nabor ostalih dejavnosti.

Pregled po seznamih nekaterih osnovnih šol razkrije, da so seznami ponujenih izvenšolskih dejavnosti večinoma široki in raznoliki. Tak je tudi namen, kajti cilj je razvijati različne interese učencev, podpirati kakovostno in zdravo preživljanje prostega časa ter spodbujati druženje in povezovanje otrok, so pojasnili na Zavodu za šolstvo. "Šole s ponudbo različnih interesnih dejavnosti omogočajo učencem in učenkam pogoje za spodbudno učno okolje, kjer lahko sledijo njihovim individualnim zmožnostim, interesom, talentom, potrebam in pričakovanjem, neodvisno od socialno-ekonomskega statusa družine," so razložili.

Večina izvenšolskih dejavnosti je res zastonj, nekaj pa je plačljivih. Brezplačne so, če so v organizaciji in izvedbi šole, v obsegu ur, ki ga določa predmetnik, in se izvajajo na šoli. Kar je več, je praviloma treba plačati. Šola lahko ponudi več dejavnosti, kar pa se šteje kot nadstandard. Tedaj mora dodatni seznam odobriti svet šole po predhodnem soglasju sveta staršev. Če se znotraj izvedbe izbrane nadstandardne dejavnosti pričakujejo določeni stroški, se z letnim delovnim načrtom šole opredeli vir financiranja. Dodatne ure lahko nato v celoti ali delno financira občina, del stroškov po potrebi in ob soglasju krijejo tudi starši. Nekaj izvenšolskih dejavnosti je lahko tudi v celoti plačljivih, po navadi, če jih izvajajo zunanji izvajalci.

Vsi se lahko vključujejo v interesne dejavnosti, učenci jih izbirajo in se vključujejo vanje prostovoljno. Nekatere so bolj, druge manj obiskane. Na Zavodu za šolstvo nimajo posebej zbranih podatkov, katere so bolj priljubljene na državni ravni. Znotraj poskusa Uvajanje tujega jezika v obveznem programu in preizkušanje novega koncepta razširjenega programa v osnovni šoli, ki ga izvajajo na 46 osnovnih šolah, se učenci vključujejo v zelo različne dejavnosti razširjenega programa na področju športa, likovne in glasbene umetnosti, plesa, gledališke dejavnosti, tujih jezikov, IKT, podjetnosti, naravoslovja in tehnike, prve pomoči in drugih.

Katere dejavnosti so najbolj priljubljene? In katere morajo starši plačati?

Iz odgovorov nekaj osnovnih šol je medtem razvidno, da so najbolj priljubljene športne dejavnosti in da učenci zelo radi tudi likovno ustvarjajo

Med bolj zasedenimi so tečaji igranja glasbil, predvsem kitare, klavirja in harmonike, ples, učenci pa radi obiskujejo tudi dejavnosti s področja računalništva. Pogosto so ravno našteti plačljivi

Naključni pregled cenikov pokaže, da mesečni treningi v športnih klubih povečini stanejo 30 ali 40 evrov, igranje glasbila med 60 in 100 evrov, delavnice IKT med 40 in 80 evrov. Zelo uporabno in zato tudi bolj zaželeno je učenje jezikov – tečaji v vrtcih ali v šolah, ki so sofinancirani s strani občin, so med 30 in 40 evrov, zunanji so dražji, lahko tudi več kot 100 evrov.

Program in vsebine interesnih dejavnosti oblikujejo šole glede na potrebe, želje in zanimanja učencev ter glede na okoliščine, pogoje in zunanje dejavnike. Med bolj priljubljene spadajo športne, glasbene, računalniške in jezikovne.
Program in vsebine interesnih dejavnosti oblikujejo šole glede na potrebe, želje in zanimanja učencev ter glede na okoliščine, pogoje in zunanje dejavnike. Med bolj priljubljene spadajo športne, glasbene, računalniške in jezikovne.FOTO: Adobe Stock

Računati je treba tudi na dodatne stroške

K izdatkom je včasih potrebno prišteti še ceni glasbila in učnega gradiva, ki se razlikujeta glede na starost in učbenik. 

Mnogi športi zahtevajo dodatne stroške za nakup ali izposojo opreme. Ob borilnih veščinah je denimo treba kupiti ali si izposoditi kimono ter morebitno potrebno opremo in pripomočke, za dres za gimnastiko in opremo, za drsanje drsalke in dres, za tenis teniški lopar, športne copate in oblačila, kar lahko znese več deset evrov. Dodatni stroški so obenem morebitni prevozi na tekme, tekmovanja in turnirji, če so v tujini, je vse toliko dražje. 

Primer družine s tremi otroki

Poglejmo primer družine s tremi otroki. Vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, za kar skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec. 

Za najstarejšega stane učenje kitare 100 evrov mesečno. Za kitaro, torbo in učbenik so namenili 150 evrov, za kitarsko pručko okoli 10 evrov, za notno stojalo še dodatno skupno okoli 20 evrov. Za srednjega otroka plačujejo 35 evrov mesečno za treninge rokometa, za najmlajšega za plesni vrtec in angleščino okoli 60 evrov mesečno. Starejša dva obiskujeta tudi tečaj robotike, kar družino stane okoli 80 evrov. Brezplačno se udeležujejo treningov nogometa, tečajev šaha, računalniških delavnic in bralno-ustvarjalnih uric.

Otroci se ob obiskovanju interesnih dejavnosti veliko naučijo. Nabirajo si izkušnje in razvijajo socialne veščine, nekateri si postavljajo temelje za poklic.
Otroci se ob obiskovanju interesnih dejavnosti veliko naučijo. Nabirajo si izkušnje in razvijajo socialne veščine, nekateri si postavljajo temelje za poklic.FOTO: Adobe Stock

Zakaj so interesne dejavnosti tako pomembne?

Interesne dejavnosti so zagotovo odlična priložnost za pridobivanje novih znanj in veščin. Ob njih se otroci veliko naučijo. Nabirajo si izkušnje in razvijajo socialne veščine, nekateri si postavljajo temelje za poklic. Številne so na voljo zastonj in so kakovostne, šole imajo raznovrstno ponudbo. Nekatere pa je vseeno potrebno plačati in starši naj jih skupaj z otroki skrbno izberejo glede na želje, razpoložljiv prosti čas in seveda finančne zmožnosti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861