To, da je treba otroka nahraniti, obleči in mu zagotoviti dom, je le osnova. Starši mu morajo dati veliko več, znanje in veščine za življenje. Preverite, katerih veščin bi se morali naučiti do 15. leta. Seznam je sestavila vzgojiteljica in pedagoginja Ann-Louise T. Lockhart.
Sprejemanje odločitev
Še pred vstopom v srednjo šolo naj se otrok nauči sprejemanja odločitev. Gre za življenjsko veščino, ki bi se je moral vsak otrok učiti že zgodaj. Pedagoginja svetuje, da začnete z osnovnimi izbirami, kot so čokoladni ali vaniljev sladoled, modre ali bele nogavice, igranje z vlakci ali avtomobilčki.
Ko otroci vstopijo v osnovno šolo, pa se že lahko začnejo učiti o posledicah lastnih odločitev.
Skrb za higieno
Otroci niso nikoli premladi, da bi se začeli učiti o zdravju in higieni. V natrpanem vrvežu in ob večnem hitenju starši prepogosto delajo napako, da namesto otroka, ki je počasnejši, naloge opravijo kar sami – jih umijejo, stuširajo, obrišejo, oblečejo ... Vse z izgovorom, da se mudi. A tako se otrok ne bo naučil ničesar.
Prav tako se številni starši o tem, zakaj je higiena pomembna, z otroki ne pogovarjajo. Otrokom rečejo, naj se okopajo, umijejo zobe, umijejo roke in zamenjajo spodnje perilo. Vendar jim nikoli ne razložijo, zakaj je to pomembno, trdi Lockhartova.
"Pojasnite, zakaj morata biti zdravje in higiena ključni del njihove rutine. Ko se vaši otroci začnejo učiti te življenjske veščine, ustvarite tabelo, ki jim bo omogočila, da označijo vsako nalogo, ko jo opravijo. Ko razvijejo te zdrave navade, bodo vaši otroci dokončali naloge, ne da bi jih nenehno opominjali," pojasnjuje.
Upravljanje s časom
Vsak starš ve, kako pomembno je upravljanje časa. Te veščine naj se otroci naučijo, ko so še majhni. Naučite ga, kako teče čas, kaj je urnik, kaj so obveznosti ... Tako mu bo lažje, ko bo vstopil v šolski sistem. Vedel bo, koliko časa lahko nameni eni nalogi, kdaj mora od doma, da pravočasno pride v šolo ali na trening ...
Priprava preprostih jedi
Tudi najmlajši otroci bi morali vedeti, kako naj si sami pripravijo kaj za pod zob. Nikoli ne veste, kdaj se lahko zgodi kakšna krizna situacija – da ste sami z otrokom in nenadoma zbolite, tako da ne morete stopiti na noge. V tem primeru si lahko otrok vsaj za prvo silo pripravi kakšen prigrizek – na primer sendvič, sadje z jogurtom in podobno.
Ko je v osnovni šoli, pa si lahko speče jajca, skuha makarone ali pogreje že pripravljeno jed. Nato pa, glede na predznanje, stopnjujte kuharske veščine vse do tega, da zna skuhati konkreten obrok.
Varčevanje in pametno zapravljanje
Zelo pomembno je, da otroka že zgodaj naučimo računati, svetuje pedagoginja. Otroka naučite osnov matematike, ki jih nato aplicirate na konkretne življenjske situacije, na primer pri nakupovanju, plačevanju ...
Upravljanje denarja je nekaj, s čimer se borijo celo mnogi odrasli. Saj veste, da šolski sistem teh veščin otrok ne poučuje ali pa jih zelo na hitro. A to so veščine, ki so osnove za samostojno življenje vsakega posameznika.
Če otroke poučite o denarju, njegovem pomenu in ravnanju z njim, se bodo lažje pripravili na dan, ko bodo začeli sami služiti svojo plačo. Strokovnjakinja poudarja, da je treba otroke naučiti učinkovitega upravljanja z denarjem, da se naučijo varčevati, pa tudi pametno trošiti.
Čiščenje in pospravljanje
Včasih je staršem lažje, da sami opravijo vsa gospodinjska dela. Pedagoginja pa meni, da je to pravzaprav zamujena priložnost, da bi otroke naučili ohranjati čistočo v hiši, kar bodo sčasoma tako ali tako morali vedeti, ko bodo šli od doma in si ustvarili svoj prostor, za katerega bodo skrbeli.
"Začnite z nalogami, ki so primerne njihovi starosti, in ki vključujejo učenje, kako pospraviti posteljo, izprazniti pomivalni stroj ali obrisati prah s pohištva. Pomislite tudi na vsakodnevne nerede, ki jih delajo vaši otroci in kako lahko pospravijo za sabo," svetuje Lockhartova.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV