Začne se tako nedolžno ...
Transakcijski račun je nekaj, kar potrebuje vsak, ko začne prejemati prve prihodke. Bodisi gre za nakazilo štipendije, zaslužka prek študentskega servisa ali priliv iz naslova zaposlitve ali iz katerega drugih virov. In ob odprtju smo pogosto s strani banke deležni prav posebne ponudbe. Banka nam poleg transakcijskega računa odobri tudi redni limit, nam pojasni, da je ta brezplačen, in ob prvi skušnjavi ga koristimo.
Tako se naša meja porabe namesto pri nič ustavi pri npr. minus 200 evrov s prepričanjem, da je limit tako brezplačen. Pa je res? Ne, nikakor! Letna obrestna mera za dovoljeno negativno stanje znaša kar 10,45 odstotka, kar pomeni, da v primeru 1000 evrov limita zanj plačamo kar 104,50 odstotka letno! In če zdaj temu limitu, ki pri tako visokem znesku ni več zgolj redni limit, temveč izredni, prištejemo še stroške odobritve in zavarovalno premijo, kaj hitro pridemo do zelo visokega stroška. In kaj je najhuje pri tem? Limita se navadno najtežje znebimo, saj ga ne vračamo tako, kot vračamo kredit in banki vsak mesec plačujemo zgolj obresti, brez da bi si s tem zmanjševali dolg.
Nasvet: V kolikor imate limit, naj bo eden izmed vaših prvih ciljev, da se ga takoj znebite! Limit je namreč najdražja oblika financiranja in če bi zanj najeli kredit z namenom, da poplačate limit, bi naredili veliko več, kot če pustite stanje takšno, kot je. Obenem pa kredit ni edina rešitev. Če boste malce pogledali okoli sebe in preverili, česa ne potrebujete več in to unovčili, boste lahko kaj hitro prišli do zneska, ko boste poplačali limit. Ne verjamete? Tega se je že marsikdo poslužil in se rešil te zanke.

Nadaljuje se s karticami ...
Navadno velja, da ljudje, ki uporabljajo limit, le-tega zelo radi kombinirajo s kreditnimi karticami. In to ne takšnimi, ko bi porabili toliko, kolikor imajo, temveč takšnimi, ki jim bodisi omogočajo plačilo enkrat mesečno ali pa celo (še huje) plačilo na obroke. In tako namesto, da bi bili veseli novega priliva ob npr. plači, se že vnaprej obremenjujejo s tem, ali bodo imeli na računu dovolj denarja, da jim bodo npr. 18. v mesecu odtegnili porabo iz prejšnjega meseca.
Nasvet: Kreditna kartica vas zasužnji in vam daje lažen občutek varnosti. Pa ne samo varnosti, tudi lažno sliko o vašem realnem finančnem stanju. Ne dopustite, da vam drugi govorijo, kam bo šel vaš denar, in prevzemite nadzor. Vrnite kartice z obročnim odplačevanjem, pa najsi bo z enkratnim odlogom ali obročnim. Če sta glavna razloga nakup prek spleta in varnost, danes obstajajo tako imenovane debetne kartice, ki vam omogočajo nakup prek spleta, porabili pa boste toliko, kot imate na voljo, in prav nič več.
Ko se limitu in karticam pridružijo še krediti ...
Dejstvo je, da ko enkrat skozi življenje začnemo pluti s pripomočki, ki nam v resnici ne pomagajo, temveč nas zasužnjijo, slej ko prej ugotovimo, da nam tudi to ne zadostuje, in primorani smo poseči po kreditu, lizingu itn.
In tako se številnim odtegljajem pridružijo novi in kar naenkrat nam od plače ostane tako malo, da sploh nimamo občutka, da je ta prišla na naš račun. Slabe volje začnemo kalkulirati, kako bomo uspeli preživeti mesec, kako bomo zagotovili dovolj denarja na računu in želimo si le eno – iti iz tega začaranega kroga. Ponovno zaprosimo za novi kredit, s katerim poplačamo manjše obveznosti, in z upanjem, da se nam ta situacija nikoli več ne ponovi, delujemo enako, kot smo delovali. In kakšen je rezultat? Vrnemo se na stara pota.
Nasvet: V kolikor se resnično želimo izviti iz zanke dolgov, potem bomo morali pošteno zavihati rokave in si v prvi vrsti priznati, da dosedanji način ravnanja z denarjem več kot očitno ne deluje. Sledi priprava strategije, kjer v prvi vrsti popišemo vse dolgove in ostale mesečne obveznosti ter na drugi strani preverimo, kakšne so možnosti, da vse te dolgove predčasno poplačamo. Je to sploh mogoče? Da vsekakor, a le, če se bomo tega res lotili sistematično in za začetek vsem novim obročnim nakupom rekli ne.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV