
Kot pravijo na Novi ljubljanski banki so z januarjem uvedli mesečno nadomestilo za uporabo spletnega bančništva Proklik in o tem tudi pravočasno obvestili svoje stranke. Niso sicer pošiljali obvestil po pošti (razen tistim, ki obvestila prejmajo po pošti in zanje seveda dodatno plačujejo), so pa obvestilo namestili v poseben zavihek v Prokliku.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so povedali, da lahko podjetje, ki se ne strinja z uvedbo nove tarife, do datuma spremembe odstopi od pogodbe brez plačila nadomestil. Ker pa je ta rok v primeru mesečnega nadomestila za Proklik že minil in so uporabniki že plačali januarsko in februarsko nadomestilo, nadomestil vrnjenih ne bodo dobili, lahko pa vseeno odstopijo od pogodbe v skladu z njenimi določili.
Na Novi ljubljanski banki pa uvedbo nadomestila pojasnjujejo takole: 'K uvedbi nadomestila nas je vodilo pokrivanje stroškov vzdrževanja, ki rastejo z uvajanjem potrebnih sprememb in prilagoditev. Kot do sedaj bomo tudi v prihodnje skrbeli, da bodo lahko stranke prek NLB Proklika poslovale skladno z vsemi aktualnimi zakonskimi predpisi ter potrebami strank' je za Cekin povedala Mojca Strojan.
Precej drugače pa situacijo vidijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. 'Nam se zdi zaskrbljujoče, da banke posledice svojih slabih poslovnih odločitev v preteklosti odpravljajo na plečih podjetij in potrošnikov, še posebej v času gospodarske krize. Podjetja, ki so upravičeno ogorčena nad uvedbo nove tarife, lahko prekinejo sodelovanje z banko in svoje poslovanje preselijo k drugi, ugodnejši banki.'
Za pojasnila smo se obrnili tudi na Urad za varstvo konkurence, kjer pojasnjujejo, da sam začetek uvedbe zaračunavanja določene bančne storitve svojim komitentom ne predstavlja kršitve pravil konkurence, ker je to politika posamezne banke. 'Z vidika pravil konkurence bi bil pa za Urad v obravnavanem primeru npr. potencialno sporen sočasen začetek zaračunavanja nadomestila in enaka višina le-tega, kar bi lahko nakazovalo na medsebojno usklajeno voljo konkurentov na trgu.' Po drugi strani pa bi v primeru obstoja prevladujočega položaja določenega subjekta, torej v našem primeru banke na določenem upoštevnem trgu zaračunavanje cene - nadomestila storitve, ki bi znatno presegla dejanske stroške zagotavljanja, lahko predstavljalo zlorabo prevladujočega položaja, ki je v skladu z določili ZPOmK-1 prepovedana.
Torej podjetniki drugega kot odstopiti od pogodbe in prestopiti v drugo banko z ugodnejšimi pogoji v tem trenutku ne morejo. Mateja Videčnik iz Zveze potrošnikov svetuje 'Pričakovati je, da bo banka spremenila svojo tarifno politiko šele, ko se bo soočila s tveganjem množične izgube strank.'
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV