
Kakšni so dodatni stroški?
Preden zapustite domovino, pri svoji banki preverite, kakšen je strošek dviga na bankomatu zunaj evrskega območja. Povprašajte pa tudi, ali je strošek manjši, če denar dvigujete na bankomatu ene izmed njihovih poslovalnic. Stroški za dvig gotovine zunaj evrskega območja so sicer zelo različni. Kot je ugotovila Zveza potrošnikov – je treba za dvig 100 evrov dodatno plačati od 1,67 evra pri Delavski hranilnici do 2,85 evra pri Banki Celje. Načeloma je torej bolje enkrat dvigniti večjo vsoto oziroma – ko je le mogoče - plačevati s karticami.

Naj vas ne preseneti blokirana kartica
A glede kartic velja še eno opozorilo. Preden odpotujete v državo, kjer še niste bili, se v svoji banki pozanimajte, če tam slučajno nimajo svojih kartic blokiranih. To se še posebej pogosto zgodi v državah, ki jih banka označi kot nevarnejše, pa tudi v državah, kjer denimo nimajo povsod bankomatov, ki so opremljeni s čipno tehnologijo. Vsekakor je bolje vprašati vnaprej; za vsak primer pa imeti s seboj še kartico z odloženim plačilom, saj ta po navadi ni blokirana oziroma jo je lažje odblokirati. A če ste nato prisiljeni, da dvignete gotovino s kartico z odloženim plačilom, morate vedeti, da je strošek dviga še višji. Od 5,90 evrov v Deželni banki do 12,80 v NLB.
Zloraba krita le do nekaj sto evrov
Kartica z odloženim plačilom sicer pride prav tudi, če vam gotovino in plačilno kartico ukradejo; v primeru da ostanete brez vsega, vam lahko bližnji gotovino pošljejo prek sistema Western Union. Na svoje kartice pazite, saj vam banka po navadi krije le zlorabo do nekaj sto evrov. Koristno je vklopiti storitev, da prejmete telefonsko sporočilo vsakič, ko je kartica uporabljena, saj lahko tako zlorabo hitreje zaznate in ustavite. Če uporabljate spletno banko, se zavedajte, da boste bolj varni, če ne boste uporabljali kar katerega koli brezžičnega omrežja. Če imate spletno banko na telefonu, morate biti še toliko bolj pozorni, da vam ga ne ukradejo in da je zavarovan z gesli, ki jih redno menjujete. Teh ne smete imeti tudi nikjer zapisanih, enako velja za PIN gesla vaših kartic.
Raje v lokalni valuti
Dobro je vedeti še, da je zunaj evrskega območja, kadar plačujete s karticami, pametneje plačati v lokalni valuti. Nato vam namreč denar po svojem tečaju pretvori banka, kar je varneje, kot če ga pretvori prodajalec. Tudi sicer je najpogosteje najvarneje denar menjati v banki.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV