Zrno na zrno, pogača. Kamen na kamen, palača. Tako pravi stari rek. In to velja tudi pri varčevanju. Če bomo vztrajno na stran dajali nekaj svojega zaslužka, bomo korak bližje k pogači ali palači ... Teoretično ni tako zelo zahtevno v določenem času privarčevati določen znesek. Seveda moramo najprej vedeti, kakšni so naši prihodki, kakšni so nujni odhodki in kje imamo rezervo, da lahko nekaj denarja privarčujemo. Najlažje to storimo na plačni dan, potem ko poplačamo položnice, preračunamo, koliko denarja potrebujemo za hrano in druge stvari, ki jih potrebujemo, od preostanka pa nekaj denarja damo na stran. In to ponovimo vsak mesec.
A ne pozabite - če denarja ne potrebujete za takojšen nakup, temveč ga varčujete na dolgi rok (na primer za varno starost), potem ga morate oplemenititi s pravilnimi investicijami.

Če vas prevečkrat zamika, da zapravite tudi denar, ki bi ga sicer namenili za varčevanje, potem odprite poseben varčevalni račun, kamor vsak mesec prenakažete nekaj denarja in ga vežete za določeno obdobje. Zveni preprosto, a vendarle ni tako zelo. Mnogi namreč ne morejo razmišljati o prihodnosti, saj še v sedanjosti komaj shajajo iz meseca v mesec. Spet drugi si radi enostavno privoščijo stvari in imajo radi svoj denar vedno na razpolago.
Toda, tako kot pri vseh novih navadah, sta tudi tukaj potrebni odločnost in vztrajnost. Če boste preveč premišljevali, ali in kako sploh varčevati, boste hitro našli 100 razlogov, zakaj zdaj ni pravi čas za to in da vam tako ali tako ne bo uspelo.
Kako poskrbeti za motivacijo, si preberite v spodnjem članku:
Ameriška raziskava, ki jo je opravilo podjetje Ipsos, je pokazala, da je med tistimi anketiranci, ki si bodo zastavili novoletne zaobljube, na prvem mestu boljše upravljanje z lastnimi financami.

Če je tudi vaša novoletna zaobljuba, da boste več varčevali, si naredite načrt. Premislite, koliko denarja želite privarčevati in v kolikšnem času. Za dosego svojega cilja pa je zelo pomembno, da veste, zakaj varčujete. Morda za potovanje na Kubo, o katerem sanjate že od najstniških let, ali za nov avtomobil, morda za polog za lastno nepremičnino ali za odplačilo dolgov ... Če si zadate končni cilj vašega varčevanja, bo tudi motivacija večja in boste lažje vztrajali pri načrtu.
Načinov varčevanja je več. Lahko se odločite, da vsak dan daste na stran denar, ki bi ga sicer zapravili za kavo. Morda se za nekaj mesecev odločite, da si v službo malico nosite od doma, namesto da denar zapravljate v restavracijah. Če je ena od vaših novoletnih zaobljub tudi, da prenehate kaditi, lahko na stran daste denar, ki bi ga sicer zapravili za nakup cigaret. Pomislite, kje vam denar "odteka" oziroma, kje bi lahko brez večjih težav kakšen evro privarčevali.

Če potrebujete red in ustaljeno metodo, potem se lahko odločite za katerega od načrtov varčevanja, ki mu morate slediti. S tem se izognete morebitnemu odlašanju z varčevanjem ali prelaganjem na naslednji dan, teden, mesec. Enostavno sledite tabeli, brez izgovorov. Vse sisteme si lahko natisnete ali shranite v telefon ter si nastavite opomnike, ko morate v hranilnik prispevati dnevni, tedenski ali mesečni znesek. Zbrali smo nekaj predlogov varčevanja, seveda pa si lahko zneske prilagodite glede na lastne zmožnosti in cilje.
Vsak dan en cent več
Gre za načrt varčevanja, ki traja vseh 365 dni. Če se odločite varčevati po tem sistemu, boste morali v hranilnik prispevati vsak dan. Čeprav to ne bodo visoki zneski, se bo v enem letu nabralo dovolj denarja, da si boste lahko privoščili počitnice. Gre za enega najlažjih načinov varčevanja, saj ne zahteva pretiranega odrekanja in praktično skoraj ne občutimo, da varčujemo.
Začnemo z enim centom, vsak dan pa znesek povečamo za en cent. Zadnji dan leta bomo tako v hranilnik pritaknili še zadnjih 3,65 evra. Na koncu leta bomo na tak način privarčevali 671,61 evra. Izziva se lahko lotimo tudi v obratni smeri in začnemo z najvišjim zneskom – 3,65 evra, nato pa vsak dan zmanjšujemo znesek za en cent. Tako bomo januarja v šparovček prispevali več kot sto evrov, nato se bo znesek vsak mesec zmanjševal, v decembru bomo tako na stran dali le nekaj manj kot pet evrov.
Če želite privarčevati višji znesek, lahko namesto za en cent, znesek vsak dan povečate za dva centa. Temu primeren bo tudi višji končni izkupiček.
Vsak dan v tednu za en evro več na stran
Če se vam ne ljubi brskati po denarnici in iskati cente, vam bo morda bolj všeč tedensko varčevanje v zneskih od enega do sedmih evrov. Če s tem varčevalnim sistemom začnete danes, potem dajte na stran en evro, naslednji dan dva, nato tri, štiri, pet, šest in zadnji dan sedem evrov. Nato začnite nov teden znova z enim evrom in tako nadaljujte vse leto. Lahko se seveda odločite, da na tak način začnete varčevati šele v ponedeljek, če vam je tako lažje spremljati, koliko denarja morate kateri dan dati na stran, a boste temu primerno privarčevali nekaj evrov manj.
S tem sistemom boste v enem tednu privarčevali 28 evrov, v enem mesecu pa okoli 112 evrov. Na koncu leta pa se bo nabralo kar 1459 evrov. To pa ni zanemarljiv znesek za relativno malo odrekanja.
Podoben znesek lahko privarčujete tudi po sistemu, kjer zneske dajete na stran tedensko. Vsak teden pa znesek povečate za en evro. Začnete torej z enim evrom prvi teden, dvema evroma drugi teden in končate z 52 evri zadnji teden. Oziroma vrstni red obrnete in začnete z 52 evri ter zaključite z enim evrom na teden. Po takšnem sistemu boste v enem mesecu na stran dali največ približno 250 evrov, najmanj pa 10 evrov. Zneske lahko poljubno premešate in jih razporedite glede na vaše siceršnje mesečne odlive.

V 52 tednih privarčujte 5000 evrov
Že nekaj časa po družbenih omrežjih kroži 52-tedenski načrt, s katerim lahko v enem letu privarčujete več kot 5000 evrov. Po tem načrtu morate vsak teden na stran dati določen znesek. Ti zneski so precej višji od prejšnjih dveh načrtov, a tudi privarčevani izkupiček je na koncu občutno višji. Če torej varčujete za avtomobil ali polog za stanovanje, pa vam primanjkuje nekaj tisoč evrov, potem je ta sistem varčevanja morda ravno pravšnja motivacija.

Najnižji tedenski znesek, ki ga po tem sistemu morate dati na stran, je 65 evrov, najvišji pa 170 evrov. Na koncu leta se bo na vašem varčevalnem računu nabralo kar 5260 evrov, če boste sistemu pridno sledili.
In za konec - razmislite tudi, kako oplemenititi privarčevani denar. Spodaj nekaj predlogov:
Komentarji (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV