Na internetni strani Business Insider so po tem, ko je bonitetna hiša Standard and Poors znižala boniteto Italije zaradi velikega dolga. Italijansko računsko sodišče je hkrati objavilo, da bodo zaradi recesije izgubili kar 160 milijard dolarjev. Evropske države so torej pod velikim pritiskom in vedno več je držav, ki so v težavah in vedno manj tistih, ki jim lahko pomagajo.
Med 21 svetovnimi državami, ki so na robu propada je tako kar 11 članic EU: Grčija, Irska, Španija, Portugalska, Italija, Litva, Romunija, Madžarska, Poljska, Bolgarija in Belgija.
Seznam so novinarji portala Business Insider sestavili na podlagi podatkov o višini CDS-ov, finančnih instrumentov, ki služijo zavarovanju kreditov, ki jih najema država. Višja je vrednost CDS-a, dražje država plačuje kredite, manjše je zaupanje v njeno gospodarstvo, oziroma manjša je verjetnost, da bo dolg dejansko tudi vrnila.
Po tem kriteriju najslabše kaže Grčiji, ki bi morala za zavarovanje kredita v višini 10 milijonov dolarjev, po podatkih Bloomberga, plačati 1.334.800 milijona dolarjev. Na drugem mestu je Venezuela, ki ji kljub izjemnem bogastvu, ki ga ima država v zalogah nafte in zemeljskega plina ne kaže dobro. Če želijo dobiti 10 milijonov evrov posojila, morajo plačati malce več kot milijon zavarovanja.
Tretje mesto pripada Portugalski, četrto Irski, peto Argentini, šesto Ukrajini, sedmo Libanonu, osmo Vietnamu, deveto Španiji in deseto naši sosedi Hrvaški.
Slovencev na lestvici trenutno ni, a bonitetne hiše že opozarjajo, da se bodo v primeru, da se stanje v Sloveniji ne izboljša, znižale tudi bonitetne ocene.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV