Kovanec, ki nosi ime "Double Eagle“ oziroma Dvojni orel, če bi ime prevedli v slovenščino, je bil izdan leta 1850 in je imel nominalno vrednost 20 dolarjev. Kot vsi kovanci tistega časa je svojo vrednost predstavljal s svojo težo v zlatu. V 43 letih obstoja so ga izdali v različnih serijah, za zbiratelje pa je najbolj zanimiva serija iz leta 1933, ki ni bila nikoli dana v obtok.
Poglejte si tudi našo zbirko zbranih zakladov! Se kaj skriva tudi pri vas doma?
Leta 1933 je Amerika namreč opustila zlati standard in vrednost kovancev ni bila več vezana na vednost kovine iz katere je bila narejena. Zato je takratni predsednik Franklin D.Roosevelt izdal ukaz o umiku vseh kovancev iz obtoka.
Toda ker državni kovnici tega očitno ni nihče povedal, je ta kovnica leta 1933 skovala še 445.000 novih kovancev, ki pa jih nikoli ni dala v obtok. Leta 1937 je bil izdan tudi ukaz o uničenju vseh kovancev, razen dveh, ki so ju poslali v muzej Smithsonian. Toda niso računali na nepoštenost zaposlenih, ki so nekaj kovancev ukradli. V lov za ukradenimi kovanci je vlada poslala agente FBI-ja, ki so skozi leta uspeli večino kovancev vrniti.
Tu pa se začne zanimiva zgodba kovanca, ki se je leta 1944, zaradi "birokratske“ napake, znašel v kolekciji bivšega Egipčanskega kraja Faruka. Le ta je uspel preko svojih agentov od ameriških oblasti pridobiti celo izvozno dovoljenje za kovanec Double Eagle, izdan leta 1933. Zaradi nestabilnih političnih razmer v Sredozemlju se Američani vse do leta 1952, dokler je bil kralj Faruk na oblasti, niso upali izdati zahteve za vrnitev ukradenega kovanca. Kovanec se je pojavil na dražbi zaplenjenega premoženja egipčanskega kralja, toda ko so Američani podali zahtevo za vrnitev ukradenega premoženja so ga z dražbe umaknili in sled za njim se je izgubila za celih 45 let.
Leta 1996 pa se kovanec zopet pojavi v rokah angleškega prodajalca kovancev Stevena Fentonbroughta, ki ga je želel prodati ameriškemu zbiratelju. Toda namesto bajnega zaslužka so ga v hotelu Waldorf Astoria v New Yorku čakali zvezni agenti.
Toda gospod Steven Fentonbrought se je s pomočjo odvetnikov hitro izmuznil iz zapora in celo tožil vlado ZDA za lastništvo kovanca. Med dolgotrajnim sodnim procesom so kovanec čuvali v trezorju v World Trade Centru. Le nekaj dni pred znamenitim terorističnim napadom, pa so ga preselili v Fort Knox. Sodišče je namreč odločilo, da je kovanec skovan zakonito, nezakonito ga je imeti v posesti, lahko pa ima zasebnega lastnika. Angleški prodajalec se je z ameriško vlado poravnal izven sodišča, kovanec pa je šel leta 2002 na dražbo, kjer so ga prodali za 7,590,020 dolarjev. Prejšnji mesec so njegovo vrednost ocenili na 20 milijonov dolarjev in ga razglasili za najdražji kovanec na svetu.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV