Ameriška vlada se sooča z veliko krizo, saj se nevarno bližajo meji, do katere se lahko zadolžijo. Običajno čez lužo to težavo rešijo tako, da pač spremenijo zakonodajo in si določijo višjo mejo. A nazadnje vse ni šlo tako gladko, saj se je zakonodajno telo uprlo in Amerika se je znašla na robu bankrota, predsednik Obama pa je moral popustiti številnim zahtevam, ki so prišle predvsem iz tabora republikancev. Tudi tokrat se pogajanja ne premaknejo nikamor in Amerika se nevarno bliža bankrotu.

Ameriški mediji menijo, da bo Obama težavo z omejevanjem zadolževanja tokrat rešil drugače. Ena od rešitev naj bi bila v ustavi, saj so v njen 14. amandma modri možje zapisali, da bodo ZDA vedno in v vsakem primeru poplačale svoj dolg. In ker na hierarhični lestvici zakonskih aktov ustava velja več kot zakon, bi se po mnenju pravnih strokovnjakov Obama lahko prijel za to rešilno bilko.
Druga rešitev, ki to seveda ni, je bankrot in prenehanje plačevanja dolgov, ki jih imajo ZDA.
Tretja rešitev se je pojavila na enem izmed finančnih blogov in sprožila številne polemike. ZDA imajo namreč na tisk denarja in na kovanje zlatega, srebrnega in bakrenega denarja številne omejitve. V izrednih primerih pa lahko izdajo platinaste kovance, in to brez omejitev. Predlog je torej, da bi ZDA izdale kovanec za bilijon dolarjev, ga položile na svoj račun in odplačale dolgove.
Pravno naj bi bil predlog celo uresničljiv, kako pa bi taka poteza vplivala na vrednost dolarja ter na inflacijo, pa si ne upa napovedati nihče.
A zanimivo je, da se z idejo kovanca za bilijon dolarjev ukvarja vedno več priznanih ekonomistov in kaže, da je samo vprašanje časa, kdaj se bo pojavila tudi kot resna politična opcija. Mi pa smo ves čas mislili, da je za reševanje krize nujno ekstremno varčevanje.
Komentarji (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV