V letu 2009 je po podatkih revije Forbes z lestvice milijarderjev izginilo kar 332 ljudi, vsi skupaj pa naj bi izgubili kar 400 milijard dolarjev premoženja. Pogledali smo, kaj 'revčkom' prinaša leto 2010 ter katera podjetja naj bi največ prinesla svojim delničarjem.
Po mnenju Forbsove urednice lestvice milijarderjev Luise Kroll naj bi njihova lestvica, ki jo bodo objavili v mesecu marcu, že pokazala popolno okrevanje najbogatejših. Vendar ne pri vseh enako. Po mnenju urednice se bo v svetu devetih ničel veliko spremenilo, saj bodo med najbogatejše vstopila nova imena. Marsikdo se bo poslovil za vedno, saj prihaja do selitve bogastva v roke držav v razvoju. Amerika po recesiji ni več država, ki ustvari največ bogastva. Njen primat prevzemajo Kitajska, Indija, Brazilija in Indonezija. To so države, ki naj bi v tem letu imele največ novih milijarderjev in ki naj bi poskrbele, da bo število milijarderjev v letu 2010 doseglo celo rekord.
Kdo so tisti, ki naj bi si najhitreje opomogli?
Eike Batista naj bi bil najbogatejši Brazilec s premoženjem, vrednim več kot sedem milijard dolarjev. V lasti ima več podjetij, glavna dejavnost pa je rudarstvo in izkoriščanje naravnih bogastev. Z rastjo brazilske industrije strmo raste tudi njegovo premoženje.
Wang Chuanfu je s tem, ko je v njegovo podjetje za proizvodnjo akumulatorskih baterij in električnih avtomobilov BYD goro denarja vložil Warren Buffett, postal najbogatejši Kitajec. Glede na prognozo o rasti kitajskega gospodarstva se njemu in njegovim tajkunskim prijateljem obeta izredno plodno leto 2010.
No, tudi med Američani je nekaj takih, ki so po mnenju analitikov vredni pozornosti in bodo v letu 2010 oplemenitili svoje bogastvo in račune tistih, ki so v njihova podjetja vložili denar.

Sheldon Adelson je lastnik igralnic in hotelov pod blagovno znamko Sands. V času recesije se je njegovo premoženje zmanjšalo za kar 20 milijard dolarjev in ga tako postavilo na vrh največjih izgubarjev. Toda Sheldon ima asa v rokavu. Od marca pa do danes so njegove delnice zrastle že za 1000 odstotkov. Kar poker asov v rokavu pa je dejstvo, da je tik pred odprtjem igralnice Marina Bay Sands v Singapurju, v katerega je vložil milijarde dolarjev.
Steve Jobs je alfa in omega Appla, ki pobira vedno večje tržne deleže, kljub temu, da so njegovi izdelki dražji od konkurence. A očitno se skupina oboževalcev te blagovne znamke nezadržno širi. Konec leta 2010 naj bi na trg prišel tudi njihov močno pričakovani in željeni tablični računalnik, zaradi česar bi si tako Jobs kot preostali delničarji Appla lahko močno napolnili žepe.
Oprah Winfrey se sicer res poslavlja od vodenja televizijskih oddaj, vendar to še ne pomeni, da odhaja na zaslužene doživljenjske počitnice. Kljub recesiji še vedno zasluži 250 milijonov dolarjev na leto, skupaj s televizijsko družbo Discovery pa je tik pred ustanovitvijo lastne kabelske televizije. Zopet priložnost za pogumne investitorje.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV