Strokovnjak za trgovanje s surovinami pri Saxo Bank Ole Hansen je prepričan, da bi lahko zlato v letu 2012 imelo dovolj zagona, da doseže nov rekord. Rast cene zlata lahko po njegovem mnenju pričakujemo zaradi negativnih realnih obrestnih mer in nadaljnjih večjih nakupov zlata s strani centralnih bank.
Kljub nedavni volatilnosti pa vidi zlato še vedno kot najboljšo investicijo za vlagatelje, ki se želijo zavarovati pred negativnimi realnimi obrestnimi merami, krizi zaradi prekomernega zadolževanja držav, obsežnega tiskanja denarja in podobno.
Svetovalec za trgovanje s surovinami Ole Hansen bo v torek, 22. 11. 2011, v Ljubljani pripravil tudi predavanje o surovinskih trgih. Mi smo se z njim pogovarjali o zlatu ter še o ostalih surovinah in njihovem pričakovanem gibanju:
Ali ima zlato še vedno status varnega zatočišča? Ali lahko glede na volatilnost cen zlata v tem letu, zlato še vedno igra vlogo hranilca vrednosti?
Zlato je po mojem mnenju še vedno najboljša investicija za vlagatelje, ki imajo željo zavarovati svoje naložbe pred različnimi negotovostmi, kot so negativne realne obrestne mere, kriza zaradi prekomernih javnih dolgov države, tiskanja denarja s strani centralnih bank in podobno.
Ali v naslednjih šestih mesecih oziorma enem letu lahko pričakujemo nov rekord zlata?
Da, dokler bomo imeli negativne realne obrestne mere (negativna razlika med donosnostjo do dospetja državnih obveznic in inflacijo) ter občutne nakupe zlata s strani centralnih bank bi zlato moralo imeti dovolj zagona, da v letu 2012 doseže nov vrh.
Gibanje cene zlata v letu 2011
Katera je po vašem mnenju najboljša oblika investiranja v zlato: kupovanje zlatih kovancev in palic, investiranje v zlate ETF-je, zlate vzajemne sklade, opcijske pogodbe z zlatom ali investiranje v delnice rudnikov zlata?
Raje imam neposredno vlaganje v zlato preko zlatih ETF-jev, ker so stroški sledenja in trgovanja minimalni. Zaradi dodatnih stroškov nakupa in shranjevanja kovancev in zlatih palic je taka investicija manj privlačna, čeprav je razumljivo, da si veliko ljudi želi držati fizično zlato v roki. Zanimivo je tudi vlaganje v zlate rudnike, vendar se s tem izpostavite širšemu tveganju na kapitalskih trgih in čeprav bi lahko ob rasti cene zlata zaslužili, lahko izgubite, ker okoliški kapitalski trgi slabo opravijo. Do zdaj je v letu 2011 zlato ustvarilo 26-odstotno rast, medtem ko so družbe na newyorški borzi, ki upravljajo z glavnimi zlatimi rudniki zabeležile le 5-odstotno rast.
Kako bo po vašem mnenju vplivala vse večja geopolitična nevarnost v Iranu na surovinske trge? Katere surovine bodo najbolj prizadete? Na kaj morajo vlagatelji paziti?
Nedvomno bo najbolj prizadeta surova nafta, ker se bo povečalo tveganje motenj v dobavi nafte iz Bližnjega Vzhoda. Dolar se bo verjetno povzpel, gospodarko aktivnost pa lahko prizadanejo rastoče cene nafte, kar bi lahko pocenilo tudi ciklične surovine kot so navadne kovine. Zlato pa bi tudi lahko dobilo potisk navzgor z vidika varnega zatočišča.
Bodo cene nafte poskočile zaradi geopolitičnih trenj v Iranu ali padle zaradi vse večjih skrbi zaradi evropske dolžniške krize in upočasnjevanja gospodarske rasti?
Trenutno so se naftni trgi pomaknili iz negativnega območja v rahlo pozitivno, nenazadnje zaradi Irana in nadaljnejga zaostrovanja na naftnih trgih kot posledica vojne v Libiji v tem letu. Če geopolitično zaostrovanje ne bo povzročilo nadaljnje pozornosti, bi se lahko pozornost ponovno obrnila k dolžniški krizi in tveganju, ki ga nosi zaradi manjše gospodarske rasti in posledično manjšega povpraševanja po nafti.
Kaj lahko pričakujemo glede gibanja cen zemeljskega plina v prihodnosti?
Zemeljski plin proizveden v ZDA je v kroničnem padcu, ker je revolucija v pridobivanju plina s površja zemlje dramatično povečala proizvodnjo zemeljskega plina. Od nadaljnjih padcev cen zemeljskega plina smo oddaljeni le eno bolj milo zimo od pričakovane, presežek ponudbe zemeljskega plina pa bi lahko uravnotežila le zmanjšana proizvodnja plina (nekaj, kar do sedaj še nismo videli) ali močen skok v ameriški gospodarski aktivnosti.
Ali lahko pričakujemo podražitev srebra in platine ali pocenitev zaradi vse počasnejše gospodarske rasti? Ali vlagatelji vidijo srebro in platino kot varno zatočišče ali kot kovini, ki se ju bolj uporablja v industriji?
Po dramatični spomladni razprodaji srebra so se špekulativne naložbe v srebro občutno zmanjšale, srebro pa je ponovno začelo slediti zlato. S platino se trguje z zgodovinskim popustom glede na zlato in dokler ne bomo videli izboljšanja gospodarske rasti, še posebno v povpraševanju po avtomobilih, bo platina ostala na zgodovinsko nizkih ravneh v primerjavi z zlatom. Platino vidimo zanimivo kot naložbo, ko se bo gospodarska rast popravila, ampak o tem je še prekmalu govoriti ob upoštevanju trenutnih kratkoročnih napovedi.
Gibanje cene srebra v letu 2011
Se bodo cene bakra še lahko povzpele na ravni iz začetka leta ali se bodo še bolj potopile zaradi obsežnih zalog bakra na Kitajskem in upočasnjevanja kitajske gospodarske rasti?
Baker je po zadnjem resnem nazadovanju pridobil nazaj nekaj vrednosti. Upočasnjevanje gospodarske rasti pa je delno odpravilo primankljaje v svetovni dobavi bakra, katere so trgi upoštevali pri ceni bakra na začetku tega leta. Glede na to, ne pričakujemo, da bi cena bakra lahko obiskala zadnje vrhove v bližnji prihodnosti. Ključ drži Kitasjka, ki porabi več kot 40 odstotkov celotne proizvodnje bakra in če bo gospodarstvo še bolj upočasnilo, bodo cene bakra trpele.
Ali je imela velika zaloga bakra, ki so ga Kitajci shranjevali v skladiščih kot zavarovanje za posojila, vpliv na gibanje cene bakra? Gre tudi v tem iskati vzrok za padec cene bakra v septembru?
Zgodba o bakru, ki ga Kitajci shranjujejo kot zavarovanje za posojila, je verjetno imela nekaj vpliva na ceno bakra in deloma pomagala povzročiti zadnjo korekcijo. Gledano v celoti pa so največ škode verjetno povzročile skrbi glede recesije in presežek špekulativnih naložb v baker.
Gibanje cene bakra v letu 2011
Menite, da lahko zlato doseže novo rekordno vrednost v letu 2012. Svoje mnenje delite z nami na Facebooku!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV