Zgodovina tega letalskega podjetja se prične že leta 1916, ko Williama E. Boeing ustanovi podjetje Pacific Aero Products & Co., ki pa se že naslednje leto preimenuje Boeing Aeroplane company. Prva leta poslovanja je zaznamovala predvsem izdelava vodnih letal ter številne združitve in prevzemi tekmecev, s čimer se podjetje širi še danes. V začetnih letih jim je prednost na trgu prinašalo veliko znanje g. Boeinga na področju lesa, danes pa so vsa njihova glavna vlaganja usmerjena v visoko tehnologijo.

Podjetje si lasti tudi nekaj zgodovinskih mejnikov kot je prva komercialna povezava med Ameriko in Evropo ter iznajdba potniške kabine pod tlakom, kar je omogočilo polete na velikih nadmorskih višinah. Druga svetovna vojna je močno zaznamovala razvoj podjetja saj so zasnovali vse svetovno znane bombnike, s črko B: B-17, B-29, B-47 ter B-52. V petdesetih letih so poleg razvoja največjih potniških letal, razvili tudi vodene izstrelke kratkega in dolgega dosega. V šestdesetih letih so se z nakupom podjetja Vertol Aircraft Corporation razširili na proizvodnjo helikopterjev, sedemdeseta pa so bila zlata doba prevoza potnikov, na nebu pa je kraljeval Boeing 747 ali “Jumbo Jet”.
Analiza borzno posredniške hiše Poteza
Danes je Boeing največji svetovni proizvajalec letal in drugi največji proizvajalec opreme za vesoljske programe in obrambo. Poslovanje podjetja je razdeljeno v 5 kategorij: komercialna letala, vojaška letala, omrežni in vesoljski sistemi, podporna služba in finančna enota. Boeing je v prvih šestih mesecih letos ustvaril za 33,7 milijard dolarjev prihodkov in 1,6 milijarde dolarjev dobička. Podjetje za celotno leto 2009 načrtuje nekje med 68 in 69 milijard dolarjev prihodkov, večina le-teh pa bo ustvarjena z dostavo okoli 480 komercialnih letal.
Rezultati v letu 2009, predvsem pa nove napovedi poslovanja za leto 2010 bodo v veliki meri odvisni od projekta razvoja in izdelave letala 787 Dreamliner. Letalo, katerega prvotni namen je nadomestitev starejših modelov 767, 757 in 747, bi namreč moralo že več kot 2 leti konkurirati Airbusovim izvedenkam modelov A300, A310, A330 in A350. Boeing je v juliju letos investitorje in zainteresirane kupce že petič obvestil o predvideni zamudi izdelave novega proizvoda s tem pa med poletjem sprožil nov (začasen) val prodaje delnic letalskega proizvajalca. Poleg zamude novega letala na naročila vpliva tudi slab položaj letalskih prevoznikov, vse to pa negativno vpliva na finančni položaj podjetja Boeing. Rezultat tega je tudi nižanje bonitenih ocen s strani različnih bonitetnih hiš. Omenjena dejavnost, ki smo ji priča prav v teh mesecih bi lahko podražila financiranje ameriškega podjetja.
Tečaj Boeinga je trenutno še vedno v naraščajočem pozitivnem momentu. Rahlo zaskrbljujoč je lahko padec, ki se je zgodil pred dvema tednoma ob nadpovprečnem prometu, vendar se je tečaj za zadnjem tednu že stabiliziral med 51,15$ in 52,75$. To območje bo pomembno za nadaljnjo smer tečaja. Preboj nad 52,75$ povečuje verjetnost za rast proti 53,40-55,40, preboj pod 51,15$ pa povečuje verjetnost za padec proti 49-50.
Pripravili analitiki Poteze Špela Verdenik, Nikola Maljković, Matej Šimnic in Matjaž Košir. Vas zanima kako vam lahko pri samostojnem trgovanju pomaga tehnična analiza? Prijavite se na TradePort predavanje!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV