Marsikdo, ki se je sredi krize znašel v finančnih težavah, je bil prisiljen za preživetje razprodati svoje premoženje. Zaradi vse višjih cen zlata se ljudje pogosto odpovedujejo nakitu in se odločajo za prodajo. Ob prodaji pa je treba biti pozoren na celo kopico stvari. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov in pregledali odkupne cene zlata pri nas in jih primerjali s cenami v tujini.
Da bi lahko dobili malce bolj kompletno sliko, smo primerjali odkupne cene, objavljene na spletu v različnih državah: Sloveniji, Hrvaški, Srbiji in Avstriji. Pri preračunu hrvaških odkupnih cen iz kun smo uporabili srednji tečaj banke Slovenije, pri preračunu iz srbskih dinarjev pa srednji tečaj Narodne banke Srbije.
Kot je razvidno iz tabele, so odkupne cene v Sloveniji precej usklajene, edina odstopanja so vidna pri ceni 24-karatnega čistega zlata. Na splošno lahko opazimo, da so odkupne cene za čisto zlato v Sloveniji precej nižje kot v tujini, kjer se v glavnem držijo standarda, da je cena okoli 3 € nižja od cene za gram na borzi.
Odkupovalci zlata prodajalce opozarjajo, naj nakit ali druge oblike zlata, ki jih nameravajo prodati, očistijo in tudi odstranijo morebitne okraske in kamne, tako drage kot poldrage, zato, da ob prodaji dobijo čisto težo. Tistim, ki se lotevajo prodaje, svetujemo tudi, da pridobijo več ocen, predvsem pa velja zelo natančno izmeriti težo. Bodite pozorni na to, ali ima tehtnica potrdilo o skladnosti z zakonskimi predpisi za tehtnice.
Pred prodajo se tudi prepričajte, za koliko karatno zlato gre. Pri nas izdelan nakit je večinoma iz 14-karatnega zlata, medtem ko je zlato, ki prihaja iz Daljnega ali Bližnjega vzhoda, praviloma 18 ali celo več karaten. Nekateri izmed odkupovalcev nudijo višje cene, če ste pripravljeni na denar nekaj časa počakati ter če vam ga nakažejo na tekoči račun.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV