Ameriški delniški indeks S&P 500 je v petek 21. novembra poskočil za 6,3 odstotka. V zadnjih dveh urah trgovanja so se ameriški trgi odzvali na novico, da je novoizvoljeni predsednik Barack Obama izbral šefa banke zveznih rezerv države New York Timothyja Geithnerja za šefa državnih financ. Dodatni optimizem je obrodila novica, da se je ameriška vlada odločila za novo finančno injekcijo v višini 20 milijard dolarjev v banko Citigroup. Denar bodo dobili od 700 milijard dolarjev vrednega paketa zveznih rezerv, ki so ga odobrili za odkup slabih posojil. Ameriška vlada poleg tega tudi jamči s 306 milijardami dolarjev za hipotekarna posojila in nelikvidne naložbe banke. Delnice Citigroupa so minuli teden potonile za 60 odstotkov. V petek so se znašle pod dodatnim pritiskom, ko so začeli svoje deleže v Citigroupu prodajati tudi vzajemni skladi, ki imajo v svoji investicijski politike "penny stock rule", kar pomeni, da ne smejo imeti v portfelju delnic, katerih cena je manjša od pet dolarjev.
Optimizem pa se ni preselil tudi na večino azijskih trgov, kjer so se pocenile predvsem delnice finančnega sektorja. Tudi v Aziji namreč zaznavajo čedalje večje posledice kreditne krize, ki se odražajo tudi v slabih rezultatih poslovanja lokalnih finančnih institucij. Indeks azijskih delnic, ki ne vključuje japonskega trga, MSCI Asia Pacific excluding Japan Index je izgubil 0,6 odstotka. Sektorsko so se bolje odrezala surovinska podjetja. Delnica BHP Billiton, ki je največje rudarsko podjetje na svetu, je pridobila 6,8 odstotka. Tečaj Newcrest Mining Ltd., največjega avstralskega proizvajalca zlata, pa je poskočila za 10 odstotkov.
Evropski delniški trgi so ob odprtju začeli dokaj previdno, do popoldneva pa se je optimizem okrepil, saj je večina evropskih indeksov poskočila za več kot 3 odstotke. Na pozitivne novice glede Citigroupa so se odzvale bančne delnice. Deutsche Bank AG in Credit Suisse Group AG sta pridobili več kot 3 odstotke. Delnica Hypo Real Estate Holding AG je poskočila za 15 odstotkov po objavi, da je posojilodajalec prejel 20 milijard evrov jamstev za dolgove s strani nemške vlade. Delnice Anheuser-Busch InBev so upadle za 8 odstotkov, na 18,95 evra, potem ko je pivovar, ki je prejšnji teden zaključil 52 milijard dolarjev vredno transakcijo, naznanil, da namerava zbrati za 6,36 milijarde evrov dodatnega kapitala z izdajo novih delnic.
Na borzi v Zagrebu vlagatelji sledijo trendom na evropskih borzah. Indeks Crobex je do 13. ure pridobil več kot 2 odstotka. V Zagrebu je danes ponovno največ prometa z delnicami HT, s katerim se trguje v razponu med 197 in 202 kunami, kar je okoli 2,5 odstotka višje od petkovega enotnega tečaja. Med prometnejšimi delnicami se nahaja tudi Atlantska plovidba, s katero se trguje v razponu med 678 in 705 kunami. Njen tečaj je tako pridobil že več kot 1,5 odstotka.
V Beogradu še vedno prevladuje pritisk prodajalcev, osrednji indeks Belex15 pa dosega nove rekorde najnižjih vrednosti, saj je danes upadel za 2,67 odstotka in dan končal pri 547,50 točke. Ponovno je precej na udaru bančni sektor. Delnica Univerzal banke je utrpela 11,89-odstotni padec, medtem ko se je tečaj Metals banke znižal za 11,12 odstotka.
V Sloveniji so se delnice podražile že drugič zapored, indeks SBI 20 je dan končal pri 4.125,98 točke, kar predstavlja rast v višini 2,46 odstotka. Danes je bilo nekoliko manj prometa, saj je ta dosegel 2,5 milijona evrov. Tečaj Krke je zrasel za 5,55 odstotka, pri tem pa je bilo opravljenega za dober milijon evrov prometa. Visoko rast so danes dosegle delnice Aerodroma, katerih tečaj je zrasel za 9,78 odstotka.
Abanka je zanesljiv partner za vaša finančna vprašanja. www.abanka.si

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV