Cekin.si
image (28)

Finančni trgi

Borznik Kerviel je vlagateljem zapravil 5 milijard evrov: 'Nisem kriv!'

N.Š.
11. 06. 2010 12.09
1

Novica je v poslovnem in finančnem svetu takrat odjeknila kot bomba. En sam borzni mešetar je izgubil pet milijard evrov – do začetka leta 2008 je bil to nepredstavljiv scenarij.

A se je vseeno zgodil in to v eni največjih francoskih bank Société Générale. 30-letni borzni mešetar je (menda) brez vednosti nadrejenih, na kocko postavil 50 milijard evrov. Ko je balon počil, 5 milijard evrov ni mogel več rešiti nihče. “Našim delničarjem in predvsem strankam se iskreno opravičujemo,” je takrat skrušeno prosil odpuščanja šef banke Daniel Bouton in takrat že bivšega zaposlenega ozmerjal s teroristom. 'Terorist” je Jérôme Kerviel. Danes 33-letni borznik je ta teden v Parizu prvič stopil pred sodnika. V naslednjih treh tednih naj bi dokazal, da 'niti slučajno ni velik prevarant'.

Priznava, da se mu je primerila polomija brez primere. Zanika, da je bila ideja njegova. “Kriv je nor finančni sistem, ki je v istem času pomenil ideal. In bančni šefi so vedeli za visoko rizične naložbe. Seveda pa se niso pritoževali, ko sem v le nekaj mesecih banki prislužil 1,5 milijarde evrov,” pravi Kerviel, ki mu zaradi zavajanja, ponarejanja dokumentov, bilanc in manipulacije podatkov grozi do pet let zapora.

Mladenič je medtem, ko je čakal na sojenje, postal velik kritik obstoječega bančnega in borznega sistema ter pisatelj, ki je svojo izkušnjo opisal v knjigi. “Ne bom zanikal, da sem se kot borzni vlagatelj pogosto gibal na spolzkih tleh. Včasih je bilo početje izjemno riskantno. A razumeti morate drugo plat. Banki je šlo samo za zaslužek. Čim hitreje, čim več, kako – to pa ni bilo pomembno, dokler smo služili mi. Realnost nekoga, ki je zaposlen na podobnem delovnem mestu, kot sem bil jaz, je preprosta. Si v podobnem položaju kot prostitutka. Šef nas je vsak dan trikrat vprašal, koliko tisočakov smo zaslužili.” Zanika tudi, da bi bil kriv za vseh pet milijard evrov izgube. Za velik del tega zneska naj bi bila kriva banka s svojim napačnim odzivom.

Pri Societe Generale situacijo seveda vidijo povsem drugače. Od sodišča zato pričakujejo, da bo nekdanjemu zaposlenemu poleg zapora, naložilo tudi denarno kazen zaradi ustvarjene izgube in škodovanja podobi ustanove. A čeprav bi se to zgodilo, na kaj več kot simboličen znesek ne morejo računati. Kerviel po novem namreč dela v nekem IT-podjetju, kjer mesečno zasluži 2.300 evrov. “Z delnicami in denarjem se ne bom ukvarjal nikoli več!” je odločen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861