
V azijskem trgovanju je bilo treba danes za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v aprilu odšteti 44,50 dolarja, kar je 1,75 dolarja manj kot ob koncu petkovega trgovanja. Na borzi v Londonu se je severnomorska nafta vrste brent, prav tako z dobavo v aprilu, pocenila za 1,60 dolarja, na 43,33 dolarja. Nekateri analitiki so pričakovali, da se bodo ministri Opeca v nedeljo na Dunaju odločili za zmanjšanje dnevne proizvodnje in na ta način zvišali cene nafte, ki so pred izbruhom finančne krize dosegale rekordne cenovne ravni. Toda kartel, ki načrpa 40 odstotkov svetovne nafte, se za ta korak ni odločil.
Opec je odločitev o morebitnem zmanjšanju proizvodnje prestavil na konec maja, ko bo ta tema znova na dnevnem redu zasedanja. Opec je od septembra lani že trikrat zmanjšal dnevno proizvodnjo, nazadnje za 2,2 milijona sodov decembra lani v Alžiji. Julija lani so cene nafte poskočile na vrtoglavih 147 dolarjev, po izbruhu krize pa so začele naglo padati. Opec trenutno dnevno načrpa 4,2 milijona sodov nafte.

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu nadaljujejo pozitivna gibanja iz prejšnjega tedna, tako da so tudi nov teden začeli z rastjo. Indeks Nikkei se je zvišal za 1,78 odstotka, na 7704,15 točke, potem ko je petek končal z rastjo v višini 5,52 odstotka. Ker je nekoliko popustila zaskrbljenost glede položaja ameriških tekmic, so se danes v Tokiu podražile predvsem delnice finančnih ustanov. Na borzi na Wall Streetu se je industrijski indeks Dow Jones prejšnji teden okrepil za 0,9 odstotka, na 7223,98 točke, tehnološki indeks Nasdaq pa za 0,4 odstotka, na 1431,50 točke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV