Uprava je poudarila, da pogovori o različnih oblikah sodelovanja s potencialnimi parterji sicer potekajo, končna odločitev pa je v rokah lastnikov podjetja.

Lastniki podjetja so znani. Največja posamična lastnica je Luka Koper z 25 odstotnim deležem, paradržavna sklada obvladujeta 16 odstotkov, finančne institucije 34 odstotkov, fizične osebe 16 odstotkov, zaposleni in ostala podjetja pa 9 odstotkov. Kdo od njih bi bil pripravljen prodati delnice in po kakšni ceni, lahko samo ugibamo, zagotovo pa bi svež denar marsikomu koristil. Cena delnice Intereurope se je ob prometu 44.601 evrov povzpela za 1,16 odstotka in trgovanje zaključila pri vrednosti 9,58 evra. Na Ljubljanski borzi se je večina delnic pocenila. Indeks SBI20 je upadel za 1,04 odstotka. Najbolj prometna je bila delnica Krke, ki je pridobila dobre pol odstotka vrednosti. Na negativni strani sta v prvi kotaciji izstopali delnici Petrola in Luke Koper. Tečaj prvih je upadel za 3,32 odstotka, drugih pa za 2,43 odstotka.
Zagrebški Crobex je danes pridobil 2,56 % vrednosti. Po prometu so izstopale delnice Atlantske Plovidbe, Hrvatskih telekomunikacij, holdinga Adris in Dalekovoda. Indeks beograjskih delnic Belex15 je izgubil odstotke vrednosti. Najprometnejša AIK Banka je pridobila 1,93 odstotka delnice druge najprometnejše, Univerzal banke, pa so upadle za 1,2 odstotka.
Evropski borzni indeksi ponovno niso beležili večjih sprememb. Nemški DAX je pridobil 1,5 odstotka vrednosti, britanski FTSE 100 0,3 odstotka, avstrijski ATX 0,16 odstotka, francoski CAC 40 pa 1 odstotek. Švedski Volvo, drugi največji proizvajalec tovornjakov na svetu, je danes objavil, da je svetovna prodaja v novembru upadla za 21 odstotkov. Podjetje je v oktobru in novembru zabeležilo negativna neto naročila v višini 1.800 tovornjakov. Kupci, ki so predhodno naročili tovornjake, so naročila preklicali, novih naročil pa je bilo malo. Napovedi za prvo četrtletje prihodnjega leta so vse prej kot obetavne: proizvodnja naj bi v treh mesecih stala 20 – 25 delovnih dni. Delnica je danes sicer pridobila 3,4 odstotka, vendar pa je v letošnjem letu zabeležila padec v višini 60 odstotkov.
Azijske delnice so upadle. Največje rudarsko podjetje, BHP Biliton je izgubilo 0,8 odstotka vrednosti, predvsem zaradi upada povpraševanja po oglju, ki je posledica ohlajanja svetovnega gospodarstva. Japonski Nikkei je upadel za 1,1 odstotka, kitajski CSI 300 pa je izgubil 0,5 odstotka.
Oči ameriške javnosti so danes uprte v centralno banko (FED), ki naj bi po napovedih analitikov ponovno znižala ključno obrestno mero. Ta trenutno znaša 1 odstotek, znižali pa naj bi jo za vsaj 0,5 odstotne točke. Novica bi lahko kratkoročno pozitivno vplivala na cene delnic, v obdobju enega leta pa bo bolj pomembno, kako bo izjemno nizka obrestna mera centralne banke vplivala na strošek zadolževanja podjetij.
Govorice o prevzemih so še pred letom dni dvigovale borzne tečaje, danes pa očitno le še blažijo padce.
Matjaž Dlesk, matjaz.dlesk@abanka.si
Abanka Vipa d.d.
Prispevek izraža trenutno stališče avtorja in ne nujno tudi družbe, v kateri je zaposlen. Avtor je zaposlen kot upravitelj premoženja v Abanki Vipi d.d., Slovenska 58, 1517 Ljubljana. Prispevek ne predstavlja priporočila za nakup ali prodajo finančnih instrumentov. Dodatne informacije v zvezi z nasprotji interesov in politika obvladovanja nasprotij interesov, ki opisuje ukrepe Abanke za preprečevanje nasprotji interesov, se nahajajo na neposredni spletni povezavi http://www.abanka.si/sys/cmspage.aspx?MapaId=236.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV