Svetovno znana revija Forbes, ki jo upoštevajo tudi vlade in najpomembnejše gospodarske multinacionalke po svetu, je tudi letos pripravila lestvico stotih najmogočnejših žensk na svetu.
Po večini gre za predsednice gospodarsko najmogočnejših družb sveta, nekatere so iz sveta financ, med njimi je tudi peščica političark, vsem pa je skupno to, da še kako dobro vedo, kako se zasukati, da se bo pod njihovo taktirko vrtel ves svet! Predstavljamo "creme de la creme" najmogočnejših in najvplivnejših žensk tega sveta, med njimi sta kar dve Angeli!
10. mesto – LYNN ELSENHANS, predsednica uprave Sunoco. Lynn vodi eno vodilnih mednarodnih družb za predelavo in veleprodajo naftnih derivatov Sunoco. Lani so Elsenhansovo imenovali na mesto predsednice uprave družbe, predsedovala je tudi mednarodni konferenci o izrabi energije, osebno je vodila tudi januarski prevzem verig rafinerij v ameriški Tulsi. Junija ji je uspel tudi veliki met pri nakupu tovarne etanola v New Yorku, ki letno proizvede okoli 400 milijonov litrov industrijskega etanola, s čimer bodo pokrili okoli četrtino letne proizvodnje etanola družbe Sunoco. Kot navdušena športnica kondicijo ohranja z igranjem košarke, ravno zaradi tovrstne ljubezni tudi znatno podpira športna društva povsod tam, kjer Sunoco deluje.

9. mesto – ANNE LAUVERGEON, predsednica uprave Areva. Tisti, katerim seveda to dovoli, ji ljubkovalno pravijo tudi "Jedrska Ančka". Letos avgusta bo dopolnila 51 let, z nuklearnimi posli se ukvarja že od leta 1999, pred tem je dve leti službovala v francoskem telekomunikacijskem gigantu Alcatel. Na mestu prve dame francoske Areve ji uspeva sklepati posle, ki so vsak zase težki več milijard evrov, saj je francoska Areva poleg ameriškega podjetja Westinghouse ena izmed dveh najpomembnejših družb, ki premorejo potrebno tehnologijo in znanje pri izdelavi jedrskih objektov, največkrat gre za nuklearne elektrarne. Večkrat ponovi svoje pravilo, ki pravi: "V interesu družbe je, da deluje odgovorno, saj na ta način močno zmanjša odgovornost in možnost, da gre kaj narobe." Po poklicu je fizik in vlada z železno roko, a je pravična ter znana po tem, da zna uspehe svojih zaposlenih dobro nagraditi.

8. mesto – ANGELA BRALY, predsednica uprave WellPoint. Pred tremi leti je prevzela vodenje ene izmed največjih ameriških zdravstvenih zavarovalnic, zaradi neverjetnih poslovnih uspehov se je njena plača več kot potrojila. Navdušeno dela, saj je del njene plače izplačan tudi v delnicah podjetja. Družba letno obrne več kot 60 milijard dolarjev, napovedi za naslednje leto pa so spričo zdravstvene reforme administracije ameriškega predsednika Obame nekoliko bolj črnoglede, saj se zna zgoditi, da bodo delničarji dobili nekoliko manj. Bralyjeva je sicer zaprisežena republikanka, pravijo, da denarno izdatno in prav nič skrito podpira vse tiste republikance, za katere meni, da bi ji lahko pomagali.

7. mesto – ELLEN KULLMAN, predsednica uprave DuPont. Cene sicer padajo, a svet je lačen produktov, ki prihajajo iz kemičnega giganta DuPont, drugega največjega kemista na svetu, takoj za nemškim podjetjem Basf. Družba je bila ustanovljena že leta 1802, natančneje je šlo takrat za majhno smodnišnico, v kateri je smodnik mlel "črni mlinar" Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, katerega potomci iz rodbine DuPont so eni izmed najbogatejših ameriških družin. Ellen je znotraj družbe naglo napredovala in obdržala rast podjetja ter s tem vrednost delnic na borzah. Na zadnjem svetovnem gospodarskem forumu v Davosu je izjavila:"Ni naš cilj, da prevedrimo recesijo in počakamo, da mine. Naš cilj je, da iz tega nekaj iztržimo in pridemo ven močnejši, hitrejši in bogatejši kakor kadarkoli prej!" Kullmanova je prejela zahvalni častni doktorat svoje univerze, kjer sedi tudi v nadzornem svetu.

6. mesto – IRENE ROSENFELD, predsednica uprave Kraft Foods. Tretje leto, odkar je na čelu prehrambne multinacionalke, ki pod svojo streho neposredno ali posredno drži nekaj najbolj znanih blagovnih znamk tega sveta, kot je recimo vsem znana Milka, kaže, da so zvezde Irene naklonjene. V prvem četrtletju se je profit kljub recesiji zvišal za kar 10 odstotkov glede na lansko leto, družba Kraft Foods je največja proizvajalka hrane v Združenih državah Amerike in druga največja na svetu, takoj za švicarskim Nestlejem, svoje izdelke prodajajo v 155 državah sveta. Rosenfeldova vsakoletno pokupi kar nekaj manjših konkurentov, jih prevzame ter zaposli pod svojo blagovno znamko. Njena najljubša hrana so instant špageti s sirovo omako, ki jo seveda proizvaja kar njeno podjetje, pravijo, da jih pospravi tudi do tri škatle na dan. Znano je tudi, da je kot otrok sanjala, da bo nekoč prva ameriška predsednica, da je nato odšla v športni oddelek Univerze Cornell, kjer je zastopala domače barve na študentski olimpijadi, odkoder je prinesla celo medaljo.

5. mesto – HO CHING, predsednica uprave Temasek Holding. Ko so pri družbi Temasek, holdingu v državni lasti republike Singapur, februarja letos naznanili odstop predsednice uprave Ho Ching, ki je želela odstopiti na lastno željo, so se krepko zamajale azijske borze. Kako tudi ne, pod njeno vladavino je državnemu holdingu, v katerem je kljub mednarodnemu delovanju zaposlenih le 380 ljudi, uspevala izjemna 18-odstotna letna rast, upravljajo pa s portfeljem, ki je "težak" nepredstavljivih 105 milijard evrov. Skrbijo za domače investicije, upravljajo z nacionalnim premoženjem, obsežna finančna sredstva pa so pod Hojinim vodstvom premeteno razpršili povsod po svetu, prihodki in zaslužki krepko zalagajo državni proračun in skrbijo za finančno varnost države ter za blagostanje prebivalcev. Tako predsednik republike Singapur Sellapan Ramanathan kot tudi predsednik vlade Lee Hsien Loong, ki je po naključju tudi njen mož, sta nekako uspela prepričati Ho, da do nadaljnega še ostane v svoji pisarni, skrbi za tekoče posle, hkrati pa pospešeno išče svojega primernega naslednika. Ho velja za skromno in nezahtevno žensko, ki je ob sporočilu za javnost, da bo še naprej vodila holding Temasek, povedala samo to, da sta jo pri odločitvi vodili ljubezen do domovine in ljubezen do moža. Glede na njene neverjetne sposobnosti upravljanja z državnim premoženjem pa bi takšna Ho prišla prav marsikateri državi na svetu ...

4. mesto – CYNTHIA CARROL, predsednica uprave Anglo American. Marca 2007 je sedla na mesto prve dame v tej multinacionalni družbi s sedežem v Londonu in podružnico v Južni Afriki. Družba se ukvarja z rudarstvom, pridobivanjem ter predelavo rude ter ima letno okoli 20 milijard dolarjev prometa, okoli 3 milijarde dolarjev dobička ter zaposluje okoli 107.000 ljudi. Potem ko je lani poleti zavrnila okoli 40 milijard dolarjev težek prevzem konkurenčnega podjetja Xstrata, se je sprva šokantna poteza izkazala za neverjetno premeteno, saj jo je že jeseni kupila le za 12 milijard dolarjev, kar je le slaba tretjina njene prvotne vrednosti. Letna plača Cynthie je "skromnih" 1,3 milijona evrov, lansko leto je dobila še 470.000 evrov izredne nagrade. Spozna se na kovine, saj je pred službo v Anglo Americanu 17 let delala v Alcanu, ki se ukvarja z aluminijem, še prej pa šest let v podjetju za predelavo naftnih derivatov Texaco. Zadnje mesece njena družba pospešeno kupuje delnice podjetja DeBeers, ki velja za največjega in najpomembnejšega pridelovalca diamantov na svetu. Kaj kmalu se torej zna zgoditi, da se bo okoli Cynthie Carrol vse dobesedno bleščalo!

3. mesto – INDRA NOOYI, predsednica uprave PepsiCo. Ena izmed dveh največjih družba PepsiCo, ki je najbolj znana po proizvodnji pijač, se lahko za del svojega uspeha in marsikje tudi prevlado na trgu zahvali svoji Indri. Letna rast je okoli 10-odstotna, Indra pa enormne zaslužke "sladkane vode" spretno prerazporeja v nakupe konkurentov, v druge branže v industriji, skrbi za skorajda gverilski marketing in utrjuje moč in pozicijo podjetja. Vedno nova in dopolnjena ponudba in Indrina osebna zavzetost, da priskrbijo bolj zdrave produkte, je v zadnjem času tudi drastično izboljšala ugled podjetja, velika uspešnica pa je nov "Pepsi Natural", ki naj bi bil narejen iz popolnoma naravnih surovin, nov je tudi slogan podjetja, ki pravi "Osvežimo vse!" Indra, zanimivo, pije le navadno vodo in vztraja pri posebni subvenciji prodaje pijač njenega koncerna v Indiji, kjer se je tudi rodila, saj meni, da si njeni rojaki to zaslužijo.

2. mesto – SHEILA BAIR, predsednica uprave Federal Deposit Insurance Corporation. S petletnim mandatom jo je leta 2006 na čelo ameriške Zvezne agencije za bančne depozite in rezerve ustoličil takratni predsednik ZDA George W. Bush. Zavarovanje bančnih depozitov je eden izmed mehanizmov v večini držav, ki ščitijo varčevalce pred zlomom bank in s tem pred izgubo prihrankov, če banke ne bi več zmogle izplačevati oziroma izpolnjevati svojih obveznosti. Skrbi za stabilnost bančne mreže in s tem tudi za stabilnost neke valute. Bairova se je v preteklem letu, odkar svet pretresa globalna finančna kriza, morala bojevati z lobisti in senatorji v Washingtonu, da ji je uspelo prestrukturirati finančne tokove in mehanizme v finančnem svetu, saj njena agencija velja za zadnji branik pred prevelikimi apetiti lačnih bank in s tem pred popolnim zlomom finančnega sistema. Znan je spor ozroma konflikt z Benom Bernankom, presednikom uprave Ameriške centralne banke, nasprotuje centralizaciji finančne moči v eni sami osebi oziroma agenciji. Svoje delo opravlja odlično, samo letos je njena agencija s svojimi posegi pred zlomom rešila kar 69 ameriških bank, kar je več kot lani v celem letu. Sheila ima tudi določeno navado, da ob koncu tedna nekam "izgine" in je nedosegljiva za kogar koli, v ponedeljek pa spet v svoji pisarni ureja finančne posle svoje države. Izdala je tudi dve knjigi za otroke, leta 2006 je luč sveta ugledala knjiga Kamenček, draguljček in varčevalni šok ter leta 2008 Izabelina avtopralnica, v katerih otrokom svetuje, kako naj varčujejo z denarjem.

1. mesto – ANGELA DOROTHEA MERKEL, zvezna kanclerka Nemčije. Da bo na jesenskih volitvah ponovno zmagovito začela svoj novi, že tretji mandat na mestu najmočnejše ženske tega sveta, je kar veliko možnosti, saj dokaj dobro krmari svojo državo skozi viharne in negotove čase, ko svetovno gospodarstvo trpi pod težo finančne krize. Kljub občasnim nesoglasjem v vladi, tudi v lastni koaliciji pa ji tako zavezniki kot nasprotniki ter kolegi sovoditelji priznavajo moč in uspešnost. Po Margareth Thatcher je bila druga ženska, ki je predsedovala združenju osmih gospodarsko najmočnejših držav tega sveta, G8. Po izobrazbi je fizik in kemik, kar ji je, po lastnih besedah, marsikdaj pomagalo pri sklepanju poslov, med njene zadnje uspehe lahko štejemo uspešno sklenjen dogovor z Rusijo pri izgradnji plinovoda Severni tok, ki bo zagotovil dotok energije, neodvisno od muhastih držav nekdanje Sovjetske zveze, ki rade zapirajo svoje pipice. S svojim prvim možem, ki ji je dal tudi priimek, se je razšla leta 1982, od leta 1998 pa je poročena z Joachimom Sauerjem, ki je na mestu "prve dame" Nemčije nasledil Doris Schröder Köpf. Sicer je gospod prav srečen na univerzi Humboldt v Berlinu, kjer predava kot redni profesor kvantne kemije.

Izdamo vam še drobno zanimivost. Angela in Joachim, kljub temu da imata pravico in možnost živeti v razkošnih vladnih rezidencah, še vedno na lastno željo živita v dokaj skromnem stanovanju v Berlinu, kjer sta stanovala pred velikim metom gospe Merkel. Če jo boste obiskali, vam izdamo tudi naslov: Am Kupfergraben številka 6, Berlin. In če vas povabi na kavo, pozvonite na tretji zvonec na levi strani, na tistega, kjer preprosto piše prof. Sauer.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV