Med tistimi najbogatejšimi na svetu ni ravno veliko takih, ki bi svoj denar vložili v 'zelena' podjetja. Tisti, ki so, so lansko leto utrpeli hude izgube, rešilo pa jih je dejstvo, da skoraj nihče izmed najbogatejših svojega denarja ni usmeril izključno v zeleno energijo. Kljub temu da naj bi bilo v letu 2011 v ta sektor vloženih kar 263 milijard dolarjev, kar je 6,5 odstotka več kot prej, strokovnjaki napovedujejo, da bo posel z ekoenergijo propadel, če ne bo subvencioniran s strani držav oziroma podprt z zakoni, ki bodo uporabnikom nalagali odkup te energije.
A med 1.226 milijarderji, ki se nahajajo na Forbesovi znameniti lestvici, jih je vseeno peščica, ki verjamejo, da se jim bo vlaganje v bolj čisto prihodnost našega planeta izplačalo. Poglejmo, kdo so.
Aloys Wobben je lastnik podjetja Enercon, ki že od leta 1984 proizvaja turbine, ki jih poganja veter. Vetrne elektrarne ima postavljene v kar 30 državah in zaposluje 12.000 ljudi. V zadnjem letu je izgubil kar milijardo premoženja, kar pa je bilo manj, kot so izgubili nekateri njegovi kolegi, zato je z 2,3 milijarde evrov premoženja na prvem mestu lestvice ekobogatašev.
Rubens Ometto Silveira Mello je solastnik podjetja Cosan, ki se ukvarja s proizvodnjo etanola, ki velja za najbolj čisto obliko pogonskega goriva. Njegovo podjetje je sklenilo donosno pogodbo za dobavo etanola, ki ga prodajajo na bencinskih črpalkah naftnega giganta Shell. Je eden redkih, ki je svoje premoženje povečal. S tristo milijoni več na računu, jih ima sedaj 1,9 milijarde in se je s petega mesta povzpel na drugo.
Zhu Gongshan je ustanovitelj in solastnik podjetja GCL-Poly Energy iz Hongkonga, ki se ukvarja z izdelavo polisilikona, ki se uporablja za izdelavo solarnih panelov. Lansko leto je izgubil kar 1,6 milijarde dolarjev svojega premoženja. Ostalo mu je 'le' še 1,4 milijarde.
Elon Musk je milijarder, ki je večji del svojega premoženja vložil v proizvodnjo solarnih panelov in električnih vozil. Kljub temu da so delnice podjetij, ki se ukvarjajo s solarno energijo, pod hudim udarom, mu je uspelo zbrati 80 milijonov svežega investitorskega denarja. Njegov ekopremoženje je vredno1,2 milijarde dolarjev.
Fan Zhaoxia je kraljica solarne energije v Pekingu. Njeno podjetje Beijing Jingyuntong Technology, ki se ukvarja s proizvodnjo sestavnih delov za solarne panele, je konec lanskega vstopilo na borzo, njen delež v podjetju pa je danes vreden okroglo milijardo dolarjev.
Christy Walton, dedinja trgovskega imperija Wal-Mart, ima pod palcem kar 24,8 milijarde dolarjev. Del zapuščine njenega pokojnega moža je bil tudi solastniški delež v podjetju First Solar. Le-ta je bil lansko leto vreden še 4,2 milijarde dolarjev, letos pa le še 570 milijonov zaradi hudega padca vrednosti delnic.
Komentarji (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV