Zlom nekaterih največjih slovenskih podjetij in ponoven dokaz o v Sloveniji neizbežni prepletenosti politike in gospodarstva je zagotovo odvrnil številne male vlagatelje od vlaganj na domačem nestabilnem trgu. Pogledi se vedno bolj usmerjajo v tujino, kjer indeksi zopet dosegajo zavidljivo rast. Toda kako trgovati s tujimi vrednostnimi papirji?

Najlažje je seveda, da obiščete eno izmed posredniških hiš, ki delujejo pri nas in vam omogočajo trgovanje na tujih trgih. Ena izmed njih je Inves odvisna borznoposredniška družba oziroma podružnica češke družbe Capital Partners, ki je polnopravna članica borze vrednostnih papirjev Praga. Podjetje ponuja vse osnovne in razširjene storitve na kapitalskih trgih, namenjene nakupu in prodaji vrednostnih papirjev na borzah po vsem svetu. Največji obseg storitev izvaja družba na ameriških kapitalskih trgih, manjši del v Evropi in drugje.

Postopek za trgovanje v tujini je enak trgovanju s slovenskimi delnicami. Pri posredniku odprete trgovalni račun, na katerega nakažete denar, s katerim nato trgujete. Odločite se lahko za sodelovanje s posrednikom ali pa trgujete preko katere izmed internetnih platform, ki bodo zmanjšale vaše stroške. Vendar bodite pozorni! Bistvena razlika je seveda v tem, da vstopate v svet razvitega trgovanja, nepreglednega števila delnic in množice finančnih instrumentov, kjer boste boste kot laik brez strokovne pomoči težko uspeli.
Če niste izkušen trgovalec, je nasvet preprost. Držite se svetovnih blue chipov in ETF-ov.
Kaj je ETF?
Exchange traded Fund ali po slovensko indeksni investicijski sklad je sklad, ki je povzet po enem izmed svetovnih indeksov. ETF so torej skladi, v katerih so delnice, ki jih spremljajo posamezni indeksi. V borznem svetu velja, da gre za eno najbolj varnih naložb, in tisti, ki denar vloži v ETF, ki spremljajo največje svetovne indekse, že žanjejo lepe dobičke. O ETF izveste več na straneh http://www.etfguide.com in http://www.etfzone.com.
Kaj je blue chip?
Beseda blue chip izhaja iz sveta pokra, kjer imajo najvišjo vrednost modri žetoni (blue chip). Gre za znana in uveljavljena podjetja, ki se tradicionalno lahko pohvalijo z rastjo in prinašanjem dobičkov. Gre za nosilce gospodarstva, ki že s svojim ugledom zagotavljajo dokaj varno naložbo. Govorimo o podjetjih, kot so Coca Cola, IBM, Microsoft in podobni.
Kje dobiti informacije?
Poleg tega, da se na cekin.si trudimo posredovati vse pomembne informacije, so nam še vedno vzor kolegi na finance.yahoo.com, ki po mnenju strokovnjakov sodi med deset najboljših spletnih portalov na svetu, s področja financ pa je zagotovo na prvem mestu. Izkoristite lahko tudi evropsko izdajo The Wall Street Journala ali www.forbes.com. Vrednosti evropskih delnic lahko spremljate na www.euroland.com. Drugače pa vam mora potrebne informacije in podporo pri odločanju nuditi vaš borzni posrednik. Kot so nam povedali pri podjetju Inves, odločitve o vlaganjih sprejema vsaka stranka sama, pri tem pa ima na voljo vso podporo, analize in informacije, ki jih nudi njihovo podjetje. Ob tem si pridržujejo tudi pravico, da stranko zavrnejo, če se jim zdi, da je nepoučena in da je njena naložbena strategija preveč rizična.