Pot v brezno se je za Zimbabve začela, ko je na začetku tega tisočletja Mugabe izdal odločbo o zaplembi kmetij v lasti belcev. Drastična poteza je iz države pregnala domala vse investitorje, odgnala turiste in paralizirala proizvodnjo, deležni pa so bili tudi mednarodnih sankcij.
V naslednjih letih so se soočili z največjo inflacijo v zgodovini človeštva: 231 milijonov odstotkov! Infrastruktura se je sesula v prah, država se je pogreznila v revščino. Suša, revščina in epidemija aidsa so pričakovano življenjsko dobo prebivalstva zmanjšale na neverjetnih 42 let.
Stanje se je od leta 2008, ko se je Mugabe odpovedal delu svoje oblasti, sicer stabiliziralo. Kot plačilno valuto so začeli uporabljati ameriški dolar in južnoafriški rand. A razmere so še vedno katastrofalne. Kot je nedavno povedal predsednik vlade Morgan Tsvangirai, jim je po tem, ko so ta mesec izplačali plače za državne uradnike, na računu ostalo le še 160 evrov. Zaradi pomanjkanja denarja jim tako grozi, da ne bodo uspeli izvesti volitev in ustavnega referenduma, ki so bili predvidena za to leto.
Po pomoč se bodo, po besedah finančnega ministra Tendai Bitija, obrnili na mednarodno skupnost, saj za izvedbo volitev potrebujejo 104 milijone dolarjev (77 milijonov evrov.) Zimbabve ima 12,5 milijona prebivalcev, letni proračun države znaša 3,8 milijarde dolarjev (2,8 milijarde evrov), BDP pa 9,3 milijarde dolarjev (7 milijard evrov)
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV