
Strah pred pešanjem svetovnega gospodarstva je krepko zmanjšal povpraševanje po nafti, ki je še julija letos dosegala rekordno ceno 147 dolarjev. Trenutno se cene nafte gibljejo okoli 44 dolarjev za 159-litrski sod, Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) pa se že bojijo, da bi se lahko do februarja 2009 cene spustile vse do 20 dolarjev. Naftni trg zato pričakuje, da bodo naftni ministri Opeca danes v Alžiru sprejeli odločitev o zmanjšanju dnevne proizvodnje nafte. Opec, ki načrpa skoraj 40 odstotkov celotne svetovne proizvodnje nafte, bo po pričakovanjih napovedal zmanjšanje proizvodnje za okoli dva milijona sodov dnevno.
Pričakovanja so se že odrazila v povišanju cene. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v januarju je bilo treba na newyorški blagovni borzi odšteti 44,30 dolarja oziroma 70 centov več kot dan pred tem.
Znižanje cen nafte pa je zadalo tudi udarec uporabi alternativnih virov energije, saj nizke cene nafte uporabnike ponovno preusmerjajo k uporabi črnega zlata. Delnice podjetij, ki se ukvarjajo z alternativnimi viri energije, so tako v času krize doživele hude padce. Tako je PowerShares WilderHill Clean Energy (PBW) ETF v letu 2008 dosegel 70-odstotni padec. (ETF: exchange trade fund, nabor delnic, ki so uvrščene v katerega izmed indeksov). PBW vsebuje delnice indeksa WilderHill Clean Energy, ki vsebuje izbor podjetij, ki so osredotočena na uporabo okolju prijaznih energij in tehnologij. Nizke vrednosti eko indeksov in delnic eko podjetij pa povečujejo volatilnost trga, kar omogoča lepe zaslužke na kratki rok.
Za mnenje o tem, kako bosta kriza in znižanje cen nafte vplivala na ekologijo in alternativne vire energije, smo povprašali klimatologinjo dr. Lučko Kajfež Bogataj, ki nam je odgovorila: "Sedanje stanje res utegne zmanjšati napore na področju blaženja podnebnih sprememb, vendar ne zaradi samih cen nafte, ampak zaradi gospodarskih razmer na splošno. Kar je v bistvu škoda, saj bi bila lahko uvedba novih, okolju prijaznih tehnologij tudi velika poslovna priložnost in izhod iz finančne krize.“ Dodaja še: "Upam, da bodo gospodarstveniki uvideli, da se da tako gospodarsko krizo kot tudi podnebne spremembe reševati z istimi metodami.“

Andrej Klemenc pa nam je povedal: “Seveda pri Okoljskem centru mislimo, da bodo cene fosilnih virov energije pomembno vplivale na razvoj obnovljivih virov energije. Zavedati se moramo, da je obdobje poceni fosilnih virov energije minilo.“ Čeprav so trenutno cene nafte padle, tega trenda v prihodnje ni pričakovati, kar je razvidno tudi iz ukrepov Opeca.
Klemenc še opozarja, da je na nastalo stanje treba čim prej ukrepati. Izrazil je tudi zaskrbljenost, da je vlada celo prepozno začela vzdigovati trošarine. Pripravljamo se namreč na čas, ko bodo cene fosilnih virov energije drage, zato je treba napolniti mošnjiček, iz katerega bomo lahko pozneje jemali. To pa bi lahko dosegli tako, da bi vlada čim prej anticiklično ukrepala, in sicer z ustrezno uvedbo davkov in trošarin.
Dodal je še, da sta na dolgi rok ključna predvsem dva problema: vse večja odvisnost od dragih, uvoženih fosilnih virov in pa vedno večje emisije toplogrednih plinov. Zaradi tega je vlaganje v razvoj in uporabo obnovljivih virov energije nujno potrebno.
Čeprav so investicije v energetske naprave dolgoročne, se kupci žal še vedno pogosto odločajo na podlagi kratkoročne koristi. Zaradi tega Klemenc svetuje, da je treba popraviti tržne signale in ozavestiti kupce. "Dolgoročno gledano ni pametno kuriti lesne biomase ali kupovati avtomobilov z visoko porabo goriva samo zato, ker je njihov nakup cenejši."
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV