Tisti, ki zadnja leta prisegajo na vlaganje v zlato in srebro se lahko le smejijo. Z vsakim ukrepom, ki ga sprejmejo ljudje, ki vodijo svetovne finance, se cene žlahtnih kovin povišajo. Kratek zastoj v rasti, oziroma celo popravek navzdol, ki smo mu bili priča na začetku letošnjega leta ter padec, ki je bil posledica dogajanj na Japonskem je že pozabljen. Tako zlato, kot srebro že postavljata nove rekorde. Vrednost zlata je tako že presegla 1.450 dolarjev za unčo, vrednost srebra pa je tik pod vrednostjo 40 dolarjev za unčo.
Kje se lahko rast ustavi?
Zagovorniki vlaganja v žlahtne kovine vam bodo hitro razložili da nikoli, a da se ne bi spuščali v različne vlagateljske in ekonomske teorije poglejmo kakšne so napovedi strokovnjakov za letošnje leto.
Če bi pogledali napovedi finančnikov, ki so jih podali konec leta 2010 so še pred polovico leta presežene. Tako so za Bloomberg cene zlata napovedali in se večinoma zmotili:
•Eugen Weinberg, Commerzbank: 1,400 dolarjev za unčo
•Thorsten Proettel, Landesbank Baden-Würtenberg: 1,350 dolarjev za unčo
•Anne-Laure Tremblay, BNP Paribas: 1,370 dolarjev za unčo
•Jochen Hitzfeld, UniCredit: 1,350 dolarjev za unčo, in edini, katerega napoved še ni presežena:
•Dan Brebner, Deutsche Bank: 1,550 dolarjev za unčo
Nove napovedi, ki smo jih povzeli po portalih, ki promovirajo vlaganje v žlahtne kovine, so znatno višje, tako naj bi se zlato približalo celo vrednosti 1.800 dolarjev za unčo, med tem ko naj bi srebro doseglo 50 dolarjev, kar pomeni več kot 20 odstotno rast vrednosti obeh kovin v naslednjih sedmih mesecih.
Rast vrednosti žlahtnih kovin leti v višave na krilih novega in novega tiskanja denarja, h kateremu se zateka predvsem ameriška vlada in ob takem tempu najbolj predrzni napovedujejo konec vrtoglave rasti zlata šele pri 5.000 dolarjih za unčo.
Srebro ali zlato?
O tem, da je v zadnjem letu dni ogromno rast doseglo tudi srebro smo že pisali. Srebro je zaradi svoje nižje cene vlagateljem veliko bolj dostopno, hkrati pa ima velik potencial za rast iz več razlogov. Trenutno je na trgu na voljo veliko manj srebra kot zlata, saj je 95 odstotkov vse izkopane rude že uporabljene v taki obliki, da je neprimerna za trgovanje. Vrednost srebra še vedno ni presegla svoje najvišje zgodovinske, nominalne vrednosti iz leta 1980, ki znaša 49,45 dolarjev za unčo, hkrati pa je vrednost srebra v razmerju do zlata relativno nizka. Razmerje vrednosti med srebrom in zlatom skozi zgodovino se j espreminjalo od 100:1 do 15:1, trenutno pa se giblje okoli 40:1 in naj bi se glede na povpraševanje in skromno ponudbo še zmanjševalo. Takšne so napovedi strokovnjakov, ki zagovarjajo vlaganje v žlahtne kovine, glede na dogajanje v zadnjih dveh letih pa skorajda finančnika, ki vam ne bi svetoval, da vsaj del svojega premoženja vložite v svetleče kovine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV