Cekin.si
Predlog programa je že v zaključni fazi medresorskega usklajevanja.

Kariera

Gre država s finančnim izobraževanjem na roko ponudnikom?

Neža Šabanovič Grmšek
16. 11. 2010 12.49
0

Slovenija se je z vstopom v OECD med drugim zavezala sprejeti Nacionalni program finančnega izobraževanja (NPFI). Na finančnem ministrstvu so sestavljeni predlog že poslali v medresorsko usklajevanje, na Zvezi potrošnikov Slovenije pa se s pripravljenim predlogom ne strinjajo.

Predlog programa je že v zaključni fazi medresorskega usklajevanja.
Predlog programa je že v zaključni fazi medresorskega usklajevanja.FOTO: POP TV

Nacionalni program finančnega izobraževanja so pripravili v medresorski delovni skupini s strani Ministrstva za finance, predlog pa je že v zaključnem medresorskem usklajevanju. Zveza potrošnikov Slovenije je, kot pravijo na ministrstvu sodelovala pri soustvarjanju programa in upoštevani so bili tudi nekateri predlogi z njihove strani.

Predlog NPFI po mnenju Zveze potrošnikov ne vsebuje ustreznih strokovnih podlag za učinkovito izvedbo izobraževalnih aktivnosti, obenem pa ne zagotavlja neodvisnosti in nepristranskosti finančnega izobraževanje, so na zvezi zapisali v sporočilo za javnost. Predsednica ZPS, Breda Kutin, pravi: 'Ne moremo se znebiti občutka, da se je ministrstvo za finance že v naprej odločilo, da so ravno ponudniki finančnih storitev najprimernejše institucije za izobraževanje potrošnikov. Ocenjujemo, da bi bil njihov vstop v izobraževalni sistem nevaren precedens, ki bi mu v prihodnosti z veseljem sledili tudi na primer farmacevtska ali prehranska industrija.' In kot še dodajajo na zvezi, banke, zavarovalnice in drugi finančni ponudniki program finačnega izobraževanja vidijo kot priložnost, da s pomočjo javnega denarja vstopijo v šole in 'primaknejo lonček' tudi za financiranje poklicnih izobraževanj za zaposlene v finančnem sektorju.

študenti
študentiFOTO: POP TV

Da je program namenjen bolj ponudnikom, kot potrošnikom, pa na ministrstvu za finance zavračajo 'NPFI nikakor ni namenjen ponudnikom, prav tako pa ni namenjen samo potrošnikom, kot jih opredeljuje Zakon o varstvu potrošnikov, za kar se vseskozi zavzema Zveza potrošnikov Slovenije. Predlog je namenjen osebam, ki se učijo ravnati z denarjem, osebam, ki izboljšujejo razumevanje finančnih produktov in pojmov ter strokovnim delavcev zaposlenim v vzgoji in izobraževanju.'

Kot pravi tiskovna predstavnica Ministrstva za finance, pa so že v uvodnih opredelitvah pojmov ravno zaradi pomislekov Zveze potrošnikov zabeležili, da se svetovanje za poslovne namene ne šteje za finančno izobraževanje, pa tudi to, da mora finančno izobraževanje potekati v najvišjem interesu spodaj navedenih ciljnih skupin ter da mora biti ločeno od tržnih aktivnosti. To so osnovni predpogoji pod katerimi lahko skrbnik posamezne finančne sheme vključi druge zainteresirane deležnike v izvajanje programov; in sicer na način, kot ga bo določil skrbnik. Izvajalec, koordinator in nadzornik pa je seveda država, oziroma pristojna ministrstva.

Zveza potrošnikov je glede Nacionalnega programa finančnega izobraževanje precej kritična, medtem ko na ministrstvu svoj projekt zagovarjajo 'predlagani ukrepi upoštevajo trenutne gospodarske razmere in so usmerjeni k finančno nevtralnim rešitvam, iskanju notranjih virov in nadgrajevanju obstoječih programov' pojasnjuje tiskovna predstavnica Ministrstva za finance. Za uresničevanje ciljev NPFI bodo zadolženi skrbniki. O svojih izvedenih aktivnostih pa bodo morali enkrat letno poročati tudi vladi, s čimer se bo neposredno spremljalo njihove aktivnosti in napredek na tem področju.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861