
Vozila hummer veljajo za prave cestne križarke, saj so občutno večja od drugih, njim sorodnih športnih terencev (SUV).
Malo po operaciji Puščavski vihar, kot so poimenovali prvo vojno v Iraku, je General Motors odkupil pravice za ime Humemr od Podjetja AM general, ki je izdelovalo vojaške Humveeje za prevoz ameriških vojakov. Hummer je ves ta čas znamka, ki jo ljubiš ali sovražiš, vmesne poti navadno ni.
Hummer H1 so razvili iz namenskega terenskega vozila humvee, ki ga uporablja ameriška vojska, oblikovno mu je precej podoben, a zelo nepraktičen v vsakdanjem prometu, zato so ga leta 2006 umaknili iz proizvodnje, nadomestila pa sta ga hummer H2 in nekoliko manjši H3.
General Motors, ki je v ponedeljek začel postopek stečajne zaščite, je danes sporočil, da bo prodaja znamke Hummer verjetno ohranila več kot 3000 delovnih mest v ZDA v proizvodnji, inženirstvu in pri različnih prodajalcih hummerjev. Glede na dogovor naj bi GM v prehodnem obdobju še vedno izpolnjeval pogodbena naročila in izvajal storitve v povezavi s temi terenskimi vozili. Tako bo npr. tovarna GM v Shreveportu v Louisiani vsaj še do konca leta 2010 izdelovala modela H3 in H3T.

Kritike vozil hummer
Velikost
Hummer H2, ki ima prostor za šest oseb (vključno z voznikom), je občutno večji kakor druga vozila iz kategorije športnih terencev, kamor se uvršča, to dejstvo povzroča težave pri vožnji, parkiranju in uporabi parkirnih mest v garažnih hišah.
Varnost
Hummer ima slabše varnostno povprečje kakor druga primerljiva terenska vozila, predvsem zaradi svoje velikosti (medosna razdalja znaša 3,2 metra, v dolžino meri 5,2 metra in v širino dobra dva metra), okornosti in teže (tehta skoraj tri tone), zaradi česar potrebuje daljšo zavorno pot in manj učinkovito zaustavljanje v kritičnih situacijah. Tako imenovani "crash testi", s katerimi testirajo varnost vozil, pri hummerju prav zaradi specifike vozila niso izvedeni v celoti.

Porazni so tudi rezultati v poskusnih trkih z drugimi vozili ali ljudmi, saj jo prav ti odnesejo daleč najslabše. Hummerju serije H1 manjkajo tudi nekateri standardni varnostni dodatki, kot so otroška zapora vrat, prilagoditev otroškega varnostnega pasu in sedeža, stranske zračne blazine in nadzor stabilnosti vozila, saj niso na voljo niti kot opcija.
Vozilo ima tudi velika območja mrtvih kotov, ki povzročajo težave pri parkiranju in predstavljajo potencialno nevarnost v prometu, še posebej pri menjevanju voznih pasov.
Ekologija in poraba goriva
Četudi ga primerjamo z večjimi vozili za prevoz ljudi, recimo minibusi, ima hummer zelo slabo ekonomijo povprečne porabe goriva. Denimo, H2, novejša izpeljanka športnega terenca hummer, na avtocesti v povprečju porabi okoli 17 litrov na 100 kilometrov, v mestu pa se povprečna poraba giblje kar 24 litrov na 100 kilometrov prevožene poti. S svojo težo, širino in osno obremenitvijo je hummer na nekaterih cestah tehnično neustrezen oziroma je vožnja z njim nelegalna. Med ekološkimi aktivisti, pa tudi pri večini voznikov vozilo hummer velja za grobo ikono ekološke neodgovornosti, včasih tudi z nasilnim priznakom.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV