
Po močnih padcih na svetovnih kapitalskih trgih marsikateri vlagatelji že iščejo alternative za svoje košarice naložb, kamor zagotovo spada tudi nakup zlata. Cena zlata se je namreč v zadnjih petih letih približno podvojila. Poznavalci in ljubitelji naložb v zlato so zelo optimistični glede prihodnosti te plemenite kovine.
Krizni časi spodbudili nakup zlata v Sloveniji
V letu 2008 naj bi se izdelava zlata povečala za malo manj kot 50 odstotkov, saj je kovnicam zlatih kovancev in palic posel dobesedno zacvetel. Ob koncu leta 2008 je tako Slovenija imela približno 3,2 tone zlata in s tem zasedla 77. mesto na lestvici držav z največjo zalogo zlata. Državi z največjo zalogo zlata sta trenutno Amerika in Nemčija. Kljub povečanemu povpraševanju po zlatu pa je izkop te žlahtne sijoče kovine v upadu zaradi različnih ovir, kot je dolgo doba za nastanek delujočega rudnika, geopolitične ovire, kapitalske prepreke, prometne ter infrastrukturne težave itd. Tako poznavalci v naslednjem desetletju pričakujejo tudi do 30-odstotni upad izkopa v zlatih rudnikih.
Fizičen nakup zlata neobdavčen
Zlato ali druge plemenite kovine lahko kupite v fizični obliki, kar velja za najbolj konzervativno obliko investiranja. Atraktivnost nakupa zlata se povečuje z dejstvom, da se pri nakupu ne zaračuna davek na dodano vrednost. Prav tako je ob morebitnem realiziranem dobičku vsak oproščen tudi do 20-odstotnega davka na kapitalski dobiček. Kljub vsemu pa lahko nakup zlata v večjih količinah povzroči problem skladiščenja ali možnosti kraje.
Bodite previdni pri nakupu zlata
Vsak potencialni investitor mora biti pri nakupu zlata previden, saj mora imeti kupljeno zlato vse potrebne oznake, da je lahko kjer koli in kadar koli likvidno. Prav zato so ploščice in palice iz čistih ali skoraj čistih kosov zlata označene. Vtisnjen žig in serijska številka predstavljata vsebnost zlata, za katerega jamči kovnica, ki je zlato naredila. Serijska številka je pomembna prav zaradi sledljivosti ukradene ali izgubljene ploščice. V primeru kraje načeloma lahko dokažemo, da je zlato naše, vendar le če novi lastnik ni pretopil zlata ali drugače uničil oznake.
Različne možnosti investiranja v zlato
V Sloveniji lahko vlagatelji že kar nekaj časa investirajo v zlato preko vzajemnih skladov. Tuji in domači upravljavci so ponudili nekaj takšnih skladov, ki svoja sredstva nalagajo v delnice podjetij zlate branže. Prav tako lahko direktno kupite delnice podjetij, ki se ukvarjajo z proizvodnjo in prodajo zlata, ali pa kar kupite direktno delnice rudnikov zlata. Slednja oblika je v Sloveniji najmanj poznana ter hkrati najmanj razširjena in zaradi svoje specifičnosti predstavlja najbolj tvegano obliko nakupa.
Nakup in prodaja zlata v Sloveniji
V Sloveniji fizični nakup ali prodajo zlata opravite pri treh največjih tovrstnih ponudnikih, to so Moro&Kunst, Elementum ter Zlatarna Celje. Vsi imajo dobro razvejano mrežo prodajnih svetovalcev, tako da je dostopnost za nakup ali prodajo zelo velika. Odločitev o tem, kakšno zlato izbrati, pa je odvisna predvsem od tega, kaj vsak posameznik želi storiti z naložbo.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV