Cekin.si
Igor Bavčar se rešuje s spretnimi manevri. Kako dolgo še?

Finančni trgi

Istrabenz izbil sodu dno!

STA, Ž.K.
20. 02. 2009 13.02
3

Istrabenz se je s spretnim finančnim manevrom izognil zakonu o prevzemih, Damjan Žugelj iz Agencije za trg vrednostnih papirjev odgovarja s predlogom za spremembo zakona.

Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je uresničila napoved iz prejšnjega tedna in ministrstvu za gospodarstvo podala predlog sprememb zakona o prevzemih. Damjan Žugelj, direktor agencije, je spremembe napovedal, ko ni uspel z zamrznitvijo glasovalnih pravic usklajenim družbam na skupščini Istrabenza pretekli teden.
S spremembo bodo poskušali preprečiti prevzeme podjetij brez prevzemnih ponudb, pri čemer največjo škodo utrpijo mali delničarji, ki za svoje delnice ne dobijo primerne ponudbe, oškodovani pa so tudi za prevzemno premijo. Agencija za trg vrednostnih papirjev je Ministrstvu za gospodarstvo poslala osem strani dolg predlog, ki jih je, po besedah Leile Lahmadi Jelenič, pomočnice direktorja ATVP, mogoče povzeti v dva vsebinska sklopa. Del predlogov se nanaša na sam prevzemni postopek, ki mora biti izvršen na način, kot ga zakon predvideva, drugi pa se nanaša predvsem na postopke Agencije, ki so posledica njenih nadzornih aktivnosti (npr. postopek odvzema glasovalnih pravic, prekrškovni postopek).

Kaj se dogaja?

Veliki delničarji, ki koncentrirajo svoj kapital skupaj s povezanimi oziroma prijateljskimi družbami, poskrbijo, da so njihovi deleži manjši od 25 odstotkov, kar pomeni, da jim ni potrebno oddati prevzemne ponudbe, v kateri bi k prodaji po pošteni ceni pozvali tudi male delničarje. Prevzem morajo družbe izpeljati tudi v primeru, da je njihov skupni delež večji od deleža največjega posameznega delničarja.
Tovrstno ravnanje je ATVP v primeru skupščine Istrabenza poskušala preprečiti z zamrznitvijo glasovalnih pravic usklajenih podjetij, Maksimi Holdingu, NFD Holdingu, Finetolu, Maksimi Invest, Daimondu in Fidini, ki so tik pred skupščino prenesle večji delež Istrabenza na družbo KD Kapital in tako svoj delež zmanjšale pod 32,6 odstotkov, kolikor je velik delež Petrola kot največjega posameznega delničarja.
Kakšne spremembe je ATVP predlagala, se še ne ve, zagotovo pa želijo ustvariti zakonsko podlago, ki bi preprečila tovrstna ravnanja v bodoče. Primer Istrabenz po besedah predstavnikov Vseslovenskega združenja malih delničarjev ni osamljen, kot primer so nam na primer navedli Medex, kjer šest družb, delujočih na dveh naslovih, družinsko in drugače povezanih s priimkom Kandus obvladuje 95 odstotkov družbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861