Zapis, ki se je pojavil na socialnih omrežjih, pravi takole:
Če bi lani kupil za 1000 evrov delnic KREDITNE BANKE MARIBOR, bi danes imel 59 evrov.
Če bi lani kupil za 1000 evrov delnic GORENJE, bi danes imel 90 evrov.
Če bi lani kupil za 1000 evrov delnic PETROL, bi danes imel 170 evrov.
Če bi lani kupil za 1000 evrov steklenic piva in jih do danes že vse izpraznil, bi za prazne steklenice dobil 253 evrov.
O dodani vrednosti popitih 5 hektolitrov piva danes ne bi razpravljali, je pa zapis zanimivo izhodišče za to, da pogledamo, koliko so v času krize v resnici izgubila največja slovenska podjetja. Spodnja tabela prikazuje vrednost delnic prve kotacije na datum 27. 08. 2008, vrednost delnic pred natanko enim letom ter za koliko bi lahko delnice prodali danes, če bi pred štirimi leti vanje vložili 10.000 evrov.

Na žalost lahko ugotovimo, da so nekatere delnice danes dejansko vredne manj kot steklenica ali pločevinka piva, izgube vseh, ki so se pred začetkom krize odločili vlagati v slovenske delnice, pa ogromne. Tudi tisti, ko so lansko leto konec poletja upali na ponovni zagon slovenskega gospodarstva, so slabo končali, saj so vrednosti vseh slovenskih podjetij, z izjemo Petrola, na nižjih ravneh kot pred enim letom. Največjo izgubo so utrpeli vlagatelji, ki so svoj denar vložili v delnice Intereurope, saj bi jim od 10.000 evrov ostalo le 172,77 evra.
Če se malce poigramo še s teorijo o steklenicah piva. Če bi že našli trgovca, ki vam bi ob nakupu piva v steklenici vrednost steklenice podaril, bi s 1000 evri lahko kupili 1098 steklenic piva, vsaka steklenica pa je po podatkih, ki smo jih pridobili iz diskontne trgovine pijač, vredna 10 centov, torej bi imeli ob vložku 1000 evrov doma za 109,8 evra steklenic. Pa na zdravje!
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV