Nafta
Za visoke cene nafte se lahko zahvalimo predvsem centralnim bankam, ki krizo rešujejo s tiskanjem denarja. Rast cen naj bi se po predvidevanju banke Morgan Stanley v zadnji četrtini leta sicer umirila, vendar v letu 2013 dobila nov zagon.

Zemeljski plin
Količina načrpanega zemeljskega plina naj bi se zmanjšala že konec letošnjega leta, prav v trenutku, ko se bo povpraševanje povečalo, zato se pričakuje znatno zvišanje cene tako v letošnjem kot naslednjem letu. Prognoza Morgan Stanley: zvišanje cen za 50 odstotkov.
Baker
Cene bakra so na zelo visoki ravni že dlje časa in, kot kaže, se v bližnji prihodnosti ne bodo znižale. Zaradi premajhne ponudbe in velikega povpraševanja naj bi se cene v naslednjem letu dvignile še za približno 5 odstotkov.
Zlato in srebro
Po daljšem obdobju malce nižjih cen je zlato v mesecu septembru zopet začelo s strmo rastjo. Do novega leta naj bi že doseglo ceno 1.800 dolarje za gram, v letu 2013 pa po predvidevanjih banke le še nadaljevalo pot navzgor. Razlogi so v nizkih obrestnih merah, ekonomski nestabilnosti ter omejeni dostopnosti. Zlatu bo iz istih razlogov sledila tudi cena srebra.
Bombaž
Rast prodaje izdelkov iz bombaža vsako leto raste, a za odločilno naj bi na ceno v naslednjem letu vplivala odločitev kitajske vlade, ki kupuje to surovino zaradi svojih blagovnih zalog.
Sladkor
Cene sladkorja že dalj časa rastejo. Medtem ko so se temu v Braziliji prilagodili s povečano proizvodnjo, v Evropi s pridelavo zaostajamo. Zaradi vedno višjih transportnih stroškov si lahko tako obetamo le še višje cene.

Koruza in žito
Zaradi suše, ki je prizadela praktično vse večje pridelovalce poljščin, lahko pričakujemo visoko rast cene koruze in žita.
Komentarji (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV