Najtežja je seveda odločitev, kaj kupiti, če sploh kupiti ter kdaj in koliko kupiti. Ob tem se v veliki meri lahko posvetujete s svojim borznim posrednikom. Če se želite odločiti sami, imate na voljo več različnih metod, na podlagi katerih si lahko ustvarite vtis o tem, ali je podjetje precenjeno ali podcenjeno.
Poznamo različne analize, ki lahko temeljijo na sedanji in bodoči pričakovani vrednosti izdajatelja delnice oziroma podjetja ter analize, ki za osnovo jemljejo preteklo gibanje delnice v različnih časovnih obdobjih.

Pri prvem si lahko na primer pregledate bilanco stanja in jo primerjate s tržno vrednostjo delnice ali pa pogledate, koliko dobička prinaša na enoto vloženega kapitala. Podjetje lahko primerjate tudi s podobnim podjetjem po velikosti, dejavnosti in regiji delovanja ter si tako ustvarite mnenje o podcenjenosti in precenjenosti podjetja. Tako vrednotenje je seveda primerno v umirjenjem obdobju delovanja trga.
Pri odločitvi pa lahko, kot že rečeno, analizirate preteklo gibanje tečaja vrednostnega papirja v različnih obdobjih in pri različnih trendih ter iz izkušenj poskušate ugotoviti, kaj se bo z njimi dogajalo v prihodnje. Tovrstne analize seveda zahtevajo dobršno mero znanja in izkušenj in so za domačo uporabo primerna le v omejenem obsegu.
Predvsem pa se morate pred odločitvijo, da boste vstopili v svet borznih vlaganj, tudi malce pogovoriti sami s seboj in se odločiti, koliko denarja ste pripravljeni tvegati (kajti vlaganje na borzo je tveganje, katerega posledice boste nosili samo vi), za koliko časa boste sredstva vložili na borzo, ter si postaviti tudi točno določene cilje. Na borzo vlagajte le s presežnimi sredstvi in z denarjem, ki ga ne potrebujete za življenje.
Najslabša kombinacija pa je zagotovo zadolževanje z namenom špekulativnega trgovanja na borzi, s čimer si za daljši čas lahko ogrozite svojo finančno varnost. Svetovalci vam bodo največkrat svetovali, da v vrednostne papirje vlagajte šele, ko imate na računu tri povprečne plače, ki vam zagotavljajo varnost. Preostala sredstva lahko plemenitite z vlaganji, pri čemer je ob manjših zneskih seveda primernejše vlaganje v sklade, kjer se vaša sredstva ob čim manjših stroških razpršijo, pri večjih vlaganjih pa sami poskrbite za razpršenost naložb, ki zagotavljajo večjo varnost.
V pogojih, kakršni so sedaj, je seveda najbolje čakati in upati na boljše čase, saj se zaradi ponavljanja pametnih besed dobrega vojaka Švejka stanje na borzi zagotovo ne bo spremenilo.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV