
Tudi bolnišnice in reševalne službe si manejo roke. Samo v alpskih državah je v letu 2008 zaradi poškodb na smučiščih kar 51.600 ljudi poiskalo ter potrebovalo strokovno pomoč zaradi zvinov, zlomov in vseh ostalih neprijetnosti, ki nas lahko doletijo. Zima ne prinaša dobre zasedenosti samo hotelirjem in polni hotelske sobe, ampak tudi bolniške postelje.
V povprečju gre pri poškodbah na smučiščih za poškodbe glave, zato v zadnjih dveh letih na snežnih strminah opažajo veliko večjo varnostno kulturo smučarjev, saj zaščitno čelado uporablja kar 6 od 10 smučarjev. Posledično cveti trgovina z dodatno opremo, kot so čelade, "želve" za hrbet, tudi s kevlarjem ojačani kombinezoni niso več eksotika. Če se na smučarsko opremo podpišejo znana dizajnerska imena, si lahko mislite, da gre za zadetek v polno!

Svetovna kriza se vendarle ni tako zelo razmahnila, kot smo se bali, vsaj hotelirji in žičničarji se ne pritožujejo pretirano. Kjer je sneg, tam so turisti. In kjer so turisti, tam je denar. Seveda se posledično denarno "napajajo" tudi dostavljalci hrane, storitev in podobno.
Glede na denarno pomoč, ki so jo kot reševanje domače avtomobilske industrije pri nakupu novega avtomobila ponudile nekatere zahodnoevropske države, se jena cestah pojavilo veliko novih vozil. Služijo servisi in seveda prodajalci zimskih pnevmatik.

Tudi prodajalci in trgovci z energenti se ob hudi zimi veselo smejijo, saj nihče nima rad, da ga zebe. Povečana je tudi poraba električne energije, saj z razvojem in izpopolnitvijo električnih ogreval, ki porabijo čedalje manj, elektrika postaja pomembno napajalo ogrevalnih sistemov.
Ostanimo še na zasneženih, nato pa soljenih cestah. Natančnih številk sicer ne poznamo, a predvidevamo lahko, da bi dobavitelji sredstev za posipavanje cest, kot je pesek ter natrijevi in kalijevi pripravki, ki jih preventivno in hkrati širokogrudno posipajo tovornjaki za naše varne poti, poljubili vsako snežinko, saj skupaj s padanjem snega v blagajno in na račune trgovcev padajo tudi davkoplačevalski cekini. K sreči se skoraj nihče ne pritožuje, varnost mora biti prva in naše lastno življenje pač nima cene!
Zaključimo s proizvajalci in prodajalci hrane za živali. Dobrosrčni se pozimi spomnijo tudi na prostoživeče živali, ptice, divjad, pa tudi muce in kužke, ki nimajo te sreče, da bi zimo preživele v toplem in varnem domu. Ko boste kupovali hrano zase, spomnite se tudi na drobna, prezebla bitjeca. Naj v vašem nakupovalnem vozičku pristane zavitek s semeni, kakšna konzerva ali škatla briketov. Cena, ki jo boste plačali za tak skromen priboljšek, je zanemarljiva s tisto vrednostjo, ki bo spričo hvaležnega in lačnega kljunčka ali gobčka napolnila vaše srce s srečo, toplino in veseljem.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV