Cekin.si
image (28)

Finančni trgi

Konec zlate dobe?

Ž.K.
17. 05. 2011 17.41
3

Cena zlata, ki je v preteklih dveh letih nezadržno rasla, je v letošnjem letu doživela že drug večji popravek navzdol, a se nato zopet dvignila. Toda dve močni nihanji sta za nekatere analitike že dovolj velik znak za preplah. Se je zlata doba končala?

Tisti, ki so se odločili vrednost svojega premoženja ohraniti z vlaganjem v zlato, so več kot leto dni lahko uživali v rasti cen žlahtnih kovin in se veselili visokih dobičkov. Nato je na začetku letošnjega leta prišlo do prvega večjega popravka, ki pa je bil pričakovan, saj je že običaj da špekulatvni vlagatelji na koncu leta vnovčijo svoje dobičke in prodajo svoje investicije. Kar mesec dni je trajalo, da so se cene zlata zopet začele dvigati. Ko se je 4. maja cena povzpela na rekordnih 1.541 dolarjev za unčo, smo lahko na številnih spletnih straneh, ki priporočajo vlaganje v žlahtne kovine prebirali napovedi nadaljnjih rekordnih rasti, a že nalsednji dan je sledil večji popravek, ki je ceno zopet spustil pod psihološko mejo 1.500 dolarjev za unčo, kjer se vrednost zlata z manjšimi odstopanji zadržuje že več kot teden dni.

Kot je za nas povedal Peter Slapšak iz podjetja Elementum, gre velika nihanja gre pripisati še vedno veliki nestabilnosti svetovnega finančnega sistema, medsebojnemu nihanju valut, predvsem dolarja, evra in jena. Prav tako je na trgu plemenitih kovin vedno več tudi špekulativnega kapitala, ki zasledujejo kratkoročni profitni motiv.

Da bi se medvalutna razmerja v kratkem uredila ni pričakovati, ob nihanjih, ki smo jim priča pa se bo tudi špekulativni kapital hitro umaknil. Toda kot opozarjajo svetovalci za vlaganja, je tudi vlaganje v žlahtne kovine, vlaganje na dolgi rok, naprimer za tri ali pet let, kot priporoča Peter Slapšak.

Na nihanja cen so se odzvali tudi nekateri slovenski vlagatelji, ki so se odločili prodati svoje zlate naložbe. A po mnenju strokovnjakov naj bi šlo le za vlagatelje, ki niso seznanjeni z razlogi za nihanje cen.

Po besedah direktorja podjetja Elementum, naj bi imela tako zlato, kot srebro, ki je doživelo še večji padec vrednosti še dovolj prostora za rast: "Srebro kljub rasti še vedno ni doseglo rekordne cene iz leta 1980, ko je nominalna cena presegla 50 dolarjev. Če bi upoštevali samo statistično in ne realne inflacije, bi v nominalnih cenah rekord iz leta 1980 pomenil cena srebra preko 120 dolarjev. Cena zlata v zadnjem obdobju dosega nominalne rekorde, vendar je še vedno zelo oddaljena od rekorda iz leta 1980, seveda ob upoštevanju inflacije. Osebno menim, da bomo zaradi velikih javnih dolgov, ki se še povečujejo, velike zadolženosti podjetji in posameznikov priča nadpovprečnim donosom plemenitih kovin tudi v naslednjih letih. Seveda to ne pomeni, da so lahko donosi v določenem obdobju negativni.“

Seveda je bilo nerealno pričakovati, da bi se rast vrednosti zlata nadaljevala v nedogled, brez vsakršnih popravkov. A če so bile nestabilne finančne in gospodarske razmere v zadnjih letih povod za zvišanje vrednosti, so tokrat kot kaže vplivale tudi na vrednost zlata. V razmerah, ko ni jasno v katero smer se bodo obrnile vrednosti dolarja, jena, juana in evra je težko napovedati kam se bo v resnici obrnila vrednost zlata.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861