Cekin.si
zlato

Finančni trgi

Mamljivo zlato je lahko brca v temo!

U.B.
17. 08. 2010 16.17
10

Sijoča rumena kovina v zadnjem času med Slovenci velja za zlato jamo, a vseeno pri naložbi v zlato temeljit premislek in previdnost ni odveč. Še posebej, ko se na trgu pojavljajo sumljivi ponudniki ...

Lahko zlato nadomesti svetovne valute?
Lahko zlato nadomesti svetovne valute?FOTO: iStockphoto
Cikel priljubljenosti vlaganja v zlato lahko enostavno ponazorimo z ugrizom v sočne zrele hruške. Vsakdo, ki obožuje hruške, ve kako slastno je zagledati in ugrizniti v veliko sočno hruško. Problem nastane, če je ta slabega okusa ali celo gnila. Nekaj podobnega se dogaja z ljubitelji te žlahtne kovine, saj želijo v fazi pretiranega navdušenja nad zlatom postati del vroče zgodbe. Razočaranje je lahko zato toliko večje, ko se zlati vrhovi začnejo rušiti. Namesto opevane vroče zgodbe se tako ljubitelji zlata znajdejo na vlaku, katerega gibanje drvi bolj navzdol kot navzgor. Obup je nato prevelik, opozorila o nevarnosti vlaganja v zlato pa žal prepozna …

Bralec Cekina nas je pred kratkim opozoril na sumljivega ponudnika zlata KB Gold, ki naj bi ponujal fizičen nakup zlata na precej neobičajen način. V nadaljevanju izpostavljamo nekaj dejstev, ki v potencialnih investitorjih vzbujajo sum in dvom o tako imenovani pošteni ponudbi nakupa fizičnega zlata.

Ena bolj spornih zadev je zagotovo enormna razlika med nakupno in prodajno vrednost fizičnega nakupa zlata, saj je ta razlika pri omenjenem podjetju 30 in več odstotkov. Tako imenovani "spread“ je brez dvoma ogromen (kar 3-krat večji!), saj so običajne razlike med nakupno in prodajno ceno maksimalno do 10 odstotkov. Omenjena razlika med prodajno in nakupno ceni sicer nastane zaradi stroška izdelave in posredništva, vseeno pa gre tukaj za skrajno netržno ponudbo, na katero je treba biti seveda še posebej pozoren. Sicer pa je možno zlato kot naložbo nakupiti tudi prek borze, kjer je bila na primer na dan 16.08.2010 cena zlata 30,64 evra za gram zlata.

V spodnji razpredelnici si lahko ogledate odkupne in prodajne cene naložbenega zlata pri različnih slovenskih ponudnikih zlata:

Cene za nakup 1g zlata na dan 16.08.2010
Ponudnik zlataProdajna (v €)Odkupna cena (v €)
KB Gold45,335,03
Zlatarna Celje/29,98
Elementum40,7533,8
Moro&Kunst46,0439,9

Da pa je vse skupaj še bolj dvomljivo, pa nas je bralec tudi opozoril na tako imenovani mrežni marketing, s katerim omenjeno podjetje trži svoje zlato – tovrsten način trženja je namreč pogosto prisoten v raznih denarnih in piramidnih shemah, pri čemer se ponujajo bajni zaslužki. "Gre za iste igralce, le igra se je zamenjala.“ nas je opozoril in dodal, da je bil tudi sam povabljen k aktivnem trženju.

Pod pretvezo neverjetne priložnosti se različne agresivne tržnike denarno motivira, da se povzpenjajo po hierahiji navzgor – višje kot so, večji so njihovi zaslužki. Za lažje trženje pa seveda uporabljajo razne verižna elektronska sporočila in opozarjajo, da smo pred propadom evra in da bo zlato kmalu postalo edino plačilno sredstvo - kot na primer tole sporočilo, ki je želelo še dodatno vnesti vsesplošno paniko med vlagatelji.

V zvezi s samim investiranjem pa je pri vlaganju predvsem sumljiva tako imenovana kavcija, ki je pravi unikat, saj se v poslovni praksi tega nikole ne pričakuje ali zahteva od vlagateljev. Kavcijo morajo plačati tisti, ki se odločijo za obročno varčevanje, višina kavcije pa naj bi znašala približno 1.500 evrov, znesek pa bi bil vlagatelju povrnjen, ko vrednost shranjenih plemenitih kovin preseže 10 tisoč evrov. Pri tem pa je čudno to, da nihče ne ve, kaj se medtem dogaja s to kavcijo, čeprav premeteni zastopniki obljubljajo, da so sredstva varno "plemenitijo“ v raznih žlahtnih kovinah, ki so skladiščena v Švici.

Dodatna težava pa se kaže tudi v čistosti in masi nakupljenega zlata, saj omenjeno podjetje ponuja zlate palice iz kovnice, ki ni navedena na seznamu London Bullion Market Association (LBMA). To pomeni, da zlate palice ne spadajo v tako imenovano kategorijo“good delivery”, za katerega morajo kovnice zlata redno izpolnjevati stroga pravila. Ker je zlato "neznanega porekla“, pa se lahko zgodi, da je matična družba KB edini ponudnik, ki odkupuje tovrstno zlato in to po poljubnih cenah, ki se lahko drastično razlikuje od tržnih. V skrajnem, a manj verjetnem primeru, pa se lahko seveda zgodi, da teh zlatih palic nihče ne bi želel odkupiti.
Torej je poleg kvalitete zlata sporna tudi potencialna likvidnost. Da pa teh dejstev ni za podcenjevati, pa lahko podobna opozorila najdemo v številnih avstrijskih in nemških medijih, ki svetujejo previdnost pri poslovanju s KB.

Ali naložbeno zlato Slovenci sploh poznamo?

Zlato je za Slovence netipična in redka naložba. Vse od devetdesetih let prejšnjega stoletja pa do finančne in gospodarske krize pred dvema letoma so tradicionalno vlagali svoj denar predvsem v bančne depozite, vzajemne sklade in delnice. Toda zlato je imelo v svoji tisočletni zgodovini različne vroče zgodbe, ki se jih je pogosto ovrednotilo kot neizmerni potencial. Tako je bil sprva zaščitnik pred inflacijo, drugič je nudil varno pribežališče pred orkanom finančne krize, spet tretjič pa je imel surovinski potencial, katerega cene se gibljejo vzporedno kot nikelj, cink ali katera koli druga kovina. Vseeno pa marsikdo pozablja, da zlato nima dividend in ne ustvarja dodane vrednosti na dolgi rok (tako kot je to značilno pri delnicah različnih podjetij), za razliko od nafte pa gre za gmoto zlata, ki je fizično še vedno prisotna in ne izgine, se ga ne porabi, cena pa tako niha glede na finančne okoliščine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861