Zlato je sicer 21. junija doseglo novo rekordno ceno, 1265,30 dolarja za unčo (31,1 g), kar jasno nakazuje, da se investitorji še vedno bojijo težav, ki jih lahko povzročijo evropske države s svojo zadolženostjo ali pa morebiten nov padec svetovnega gospodarstva v recesijo. Naročniki tako praznijo zaloge zlata in silijo kovnice, da delujejo na robu svoje moči.
“Kot vse kaže, je količina zlata, ki jo ima posameznik v lasti, postala nov sinomim za bogastvo,” pravi predstavnik kupcev zlatnika Michael Berger. “Vse dokler bodo države nadaljevale z nebrzdanim tiskanjem denarja, bo zlato najbolj varna naložba,” še dodaja. Cena žlahtne kovine sicer narašča že 10 tednov zapored, kar je najdaljša doba rasti po letu 1920.
Kljub velikemu povpraševanju za zlatom pa je bilo na dražbi kovanca veliko več radovednih novinarjev kot ponudnikov. Tako ni bilo nobenega boja za kovanec ali višanja ponudb. Pri Oro Direct so sicer prepričani, da so sklenili dobro kupčijo.
“Javorjev list” so izdelali v kanadski kovnici leta 2007 in je po trenutnem seznamu Guinessove knjige rekordov največji na svetu. Doslej so izdelali le štiri takšne kovance. Eden je bil pravkar prodan, enega ima v lasti britanska kraljica, preostala dva pa poslovneža iz Dubaja, ki svojih imen javnosti ne želita razkriti. Na eni strani je seveda upodobljen javorjev list, na drugi pa je podoba britanske kraljice Elizabete II.
Prodajalci zlatnika, ki je bil sicer kar nekaj časa na ogled v avstijskem umetnostnem muzeju, so bili stečajni upravitelji neke avstrijske finančne družbe, ki je kovanec kupila kmalu po izdelavi, zdaj pa je bankrotirala. Kupci nameravajo svojo novo pridobitev menda nekaj časa občudovati. Oziroma kot je povedal njihov tiskovni predstavnik: “Če dobimo 'pravo' ponudbo, bo kovanec naprodaj.”
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV