Cekin.si
Prodaja zavarovanj

Finančni trgi

Naložbeno zavarovanje ali direktno v vzajemni sklad?

U.B.
11. 08. 2010 14.46
14

Na to temo obstaja veliko polemik o tem, kaj je bolj ugodno. Ker univerzalnega odgovora preprosto ni, smo hoteli preučiti le stroškovni vidik. Zakaj je tudi tu primerjava praktično nemogoča?

Naj vam razkrijejo vse stroške od A do Ž!
Naj vam razkrijejo vse stroške od A do Ž!FOTO: iStockphoto

Stroški niso jasno opredeljeni

Glavna težava se skriva v zavarovalnicah, saj ne nudijo jedrnatega in jasno predstavljenega cenika stroškov, ki nastajajo pri naložbenem zavarovanju. Drugače je pri neposrednem investiranju v vzajemni sklad, kjer so stroški bolj ali manj jasno definirani. Če bi predpostavili, da je znesek za investiranje pri naložbenem zavarovanju isti kakor pri vlaganju direktno v sklad ter da je pričakovana donosnost pri obeh produktih ista, bi ob drugih nespremenjenih pogojih (obdavčitev, stroški prestopov, itd.) lahko trdili, da je naložba neposredno v vzajemni sklad zagotovo ugodnejša, kljub težko razumljivem ceniku naložbenega zavarovanja. Zakaj?

Če vas agent v želji po prodaji naložbenega zavarovanja vpraša, kolikokrat v trgovini vprašate, koliko zares stane ena žemljica, preden jo kupite, ga vi lahko mirno vprašate, kdaj je on nazadnje kupil žemljico, za katero ni vedel, koliko stane.
Pri naložbenem zavarovanju zavarovalnice najprej zaračunajo alfa (sklenitvene), beta (stroške vplačil) ter gama (administrativne) stroške, ki se v povprečju gibljejo okoli 25 odstotkov od vplačane premije. V zadnjem času je pri nekaterih naložbenih zavarovanjih ta številka tudi občutna manjša, saj naj bi se v povprečju gibala okoli 10 odstotkov.

Pri stroškovno nejasnih dolgoročnih naložbah lahko potrošnik še več let občuti dodatne stroške.
Pri stroškovno nejasnih dolgoročnih naložbah lahko potrošnik še več let občuti dodatne stroške.FOTO: Reuters

V prvih letih zavarovalnica praviloma vzame večji odstotek od vplačane premije, v kasnejšem obdobju pa manjši odstotek, kot rečeno pa naj bi se povprečje gibalo okoli 25 odstotkov od vseh vplačanih premij. Na varčevalni strani naložbenega zavarovanja pa poleg naštetih stroškov zavarovalnice zaračunavajo sicer majhno, a dodatno letno upravljavsko provizijo od stanja sredstev, ki se nameni za varčevanje v vzajemnih skladih. Gre za dodaten pribitek iz strani zavarovalnice in ne za strošek upravljanja vzajemnega sklada, kot to zavarovalni agenti radi zatrdijo. Naj omenimo, da je pri naložbenih zavarovanjih z enkratnim vplačilom stroškovna plat še malo drugačna, saj se ponekod stroški praviloma obračunavajo ob začetku zavarovanja v obliki fiksnih stroškov.

V vseh primerih pa gre bolj za hipotetične predpostavke, saj so stroški kompleksno zastavljeni in težko pregledni, lahko bi rekli, da so nekakšna strogo varovana skrivnost. To pa je tudi največji absurd naložbenih zavarovanj, saj kupec praktično ne more ugotoviti, koliko storitev zavarovalnice sploh stane.

denar
denarFOTO: Reuters

Na drugi strani pa sta pri vzajemnih skladih glavna stroška vstopna in upravljavska provizija, ki sta javno objavljena in znana vnaprej. Najpogosteje se vstopna provizija giblje v višini treh odstotkov od vplačanega zneska, strošek upravljanja pa letno stane praviloma okoli dva odstotka vseh sredstev v vzajemnem skladu.

Več kot je posrednikov, večji so stroški, pravi nepisano pravilo v trgovini. Čeprav temu ni vedno tako, pa je vseeno dobro vedeti, kaj in komu plačujemo. Prav zato naj se vsak pri naložbenih odločitvah seznani s stroški oziroma naj zahteva razkritje le-teh. Ne pozabite torej vprašati agenta, koliko stanejo vstopni stroški v vzajemne sklade, stroški obdelave vplačil zavarovalnice, administrativni stroški zavarovalnice, morebitni stroški zamenjave skladov, stroški morebitnega predčasnega odkupa, sklepalni stroški in vsi ostali stroški, zaradi katerih ste lahko prikrajšani v obliki manjših donosov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861