Cekin.si
image (28)

Finančni trgi

Nenavaden preobrat 'Volka z Wall Streeta'

L.E.
24. 01. 2014 10.41
2

Sam Polk, še en "volk z Wall Streeta," se je kot študent zasvojil z drogami, kot bankir pa je eno zasvojenost zamenjal za drugo: zasvojil ga je denar. Danes je ozdravljen, pravi – ukvarja se s humanitarnim delom.

Po velikem uspehu filma Volk z Wall Streeta je Američan Sam Polk za New York Times opisal svojo neverjetno zgodbo. Sam priznava, da je imel kot študent težave z drogami. Preden se je zaposlil, se je s pomočjo terapevta odvisnosti poskušal ozdraviti in na koncu mu je uspelo. A pravi, da na ta način, da je eno odvisnost pravzaprav zamenjal za drugo.

Sam je postal bankir, trgoval je z vrednostnimi papirji in drogo lahko opustil šele, ko ga je povsem zasvojil tek za denarjem. Povsem ga je zasvojil že občutek, ko mu prvič v življenju, preden je želel dvigniti denar, ni bilo treba preverjati stanja na računu. Toda če je bil na samem začetku zadovoljen že s tem, nato kmalu nič več ni bilo dovolj.

Bil je razočaran, ko je dobil službo pri upravljanju "hedge" sklada in drugo leto zaslužil le 1,5 milijonov dolarjev oziroma 1,1 milijona evrov. Nato pa mu je terapevt povedal naslednje: "Mislim, da denar uporabljaš na isti način, kot si droge in alkohol. Želiš se počutiti močnejšega. Mislim, da bi ti koristilo, če se ne bi več osredotočal na to, da nakopičiš več, temveč na to, da pozdraviš svojo ranjeno dušo." Seveda najprej tega ni verjel, pravi. Toda počasi je začel spreminjati svoje mnenje, ko je opazoval svoje sodelavce. Ti so bili najbolj jezni takrat, kadar jim podjetje iz leta v leto ni dovolj povečalo zaslužka. Ko se je ujel, da je sam želel, da vodja njegov bonus s 3,6 miljonov poveča na 8 milijonov dolarjev (z 2,6 milijonov evrov na skoraj 6), pa se je resnično zamislil sam nad seboj.

Polk se je odločil ustanoviti svojo dobrodelno organizacijo. Groceryship se trudi, da bi imele revne družine na mizi vsak dan dovolj hrane. Toda prehod s službe, ki je bila močno fokusirana na pridobivanje denarja, na filantropizem, na osredotočanje, kako pomagati drugim, sploh ni bil gladek. Kar leto dni se je moral odvajati od svoje zasvojenosti z denarjem, pravi. Ponoči bi se zbujal ves prepoten in se spraševal, kako bo vendar živel, če ne bo več zaslužil milijonov. Toda po določenem času je spoznal, da se je odločil prav in da je v novi vlogi veliko bolj srečen. Sedaj je zaskrbljen, ker se mu zdi, da svet celo podpira to zasvojenost s pridobivanjem vedno večjih vsot denarja.

Namesto tega sam predlaga drugačno ureditev. "Moja ideja je, da ustanovimo sklad, v katerega bi vsak vložil odstotek od svojega zaslužka, s tem pa bi nato pomagali ljudem, ki ta denar, za katerim se nekateri tako podijo, dejansko potrebujejo za samo preživetje. Nato bi na tem svetu dejansko naredili nekaj smiselnega." Odkar ni več tako obremenjen z denarjem, Polk pravi, da se počuti veliko bogatejšega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861