
Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je trgovanje končal pri vrednosti 9783,47 točke. To je za 93,92 točke oz. 0,95 odstotka nižje kot v petek.
Borza se je v prvem delu trgovanja pozitivno odzvala na objavo podatka o 5,9-odstotni rasti industrijske proizvodnje na Japonskem v maju glede na april. To je že tretje zaporedno zvišanje v mesečni primerjavi, obseg industrijske proizvodnje pa se je za prav toliko povečal že aprila.
Vendar pa je optimizem proti koncu trgovanja izpuhtel, tudi v pričakovanju objave nekaterih pomembnejših podatkov o gospodarskih gibanjih v ZDA v drugi polovici tedna, predvsem o brezposelnosti. Ti naj bi omogočili boljši vpogled v zdravje svetovnega gospodarstva.
Potem ko je finančna in gospodarska kriza drugo največje svetovno gospodarstvo potisnila v najhujšo recesijo po drugi svetovni vojni, najnovejši podatki o industrijski proizvodnji pritrjujejo ugibanjem o oživljanju gospodarske dejavnosti na Japonskem. Obsežni svežnji gospodarskih spodbud, ki so jih sprejele številne države, predvsem pa Kitajska, so znova oživile prodajo avtomobilov, strojne opreme in drugih industrijskih proizvodov, ki so glavni izvozni izdelki japonskega gospodarstva.
Minuli teden je indeks newyorške borze Dow Jones sklenil pri 8438,39 točke, kar je v tedenski primerjavi 101,34 točke oz. 1,2 odstotka manj, tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 10,75 točke oz. 0,6 odstotka in se povzpel na 1838,22 točke.
Nafta se je v današnjem azijskem elektronskem trgovanju pocenila in se giblje pod 69 dolarji za 159-litrski sod. Naftni trg bo ta teden osredotočen na več makroekonomskih poročil, ki bi lahko pokazali, da gospodarstvo v ZDA okreva.
Zahodnoteksaška lahka nafta z dobavnim rokom v avgustu se je pocenila za 40 centov, na 68,76 dolarja. Cena te nafte se je v petek znižala za 1,07 dolarja, na 69,16 dolarja. V Londonu se je severnomorska nafta brent, prav tako z dobavo v avgustu, pocenila za 42 centov, na 68,50 dolarja.
Prejšnji teden so se cene črnega zlata gibale okoli 70 dolarjev za 159-litrski sod, po mnenju analitikov pa so vlagatelji premišljevali o mešanih znakih o stanju ameriškega gospodarstva. Ta teden bo naftni trg usmerjen na več gospodarskih podatkov, vključno s poročilom ministrstva za delo o junijski stopnji brezposelnosti. Stopnja brezposelnosti v ZDA se je maja povzpela na 9,4 odstotka, kar je največ v zadnjih 25 letih; mesec prej je bila stopnja 8,9-odstotna. V ZDA bodo ta teden objavili tudi podatke o zaupanju potrošnikov in proizvodnji.
Cena nafte se je sicer od marca več kot podvojila, po mnenju nekaterih analitikov pa se bo rast cene črnega zlata umirila, dokler ne bodo znaki o okrevanju gospodarstva zagotovi. Po mnenju analitikov obstaja zaskrbljenost o manjšem povpraševanju po nafti, mešani podatki o okrevanju gospodarstva lahko na ceno nafte vplivajo kratkoročno, na dolgi rok pa bodo ceno oblikovali podatki o stanju gospodarstva. Nafta Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) pa se je v petek podražila. Za 159-litrski sod je bilo treba odšteti 69,29 dolarja, kar je 0,75 dolarja več kot dan prej.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV