Najslabše, kar ste lahko v letu 2009 storili s svojim denarjem, je, če ste ga v strahu pred recesijo vtaknili v nogavico. Kot se je izkazalo, je bilo leto 2009 leto priložnosti za velike zaslužke.
Poglejmo, kaj bi lahko naredili s 5.000 evri.

Banka
Obrestne mere po bankah so se od novega leta dalje nižale in nižale. Pogledali smo, kaj bi se z vašim denarjem dogajalo, če bi ga pred enim letom vezali za dvanajst mesecev. Seveda je veliko odvisno tudi od banke, v katero ste denar naložili. Malce smo se ozrli v preteklost in ugotovili, da so bile obrestne mere za vezane vloge leto dni nazaj v povprečju za dva odstotka višje kot danes in so se gibale okoli 4,5 odstotka. Če bi vložili 5.000 evrov, bi tako imeli danes 225 evrov več.

Vrednostni papirji
Kljub splošnemu negativnemu stanju in mnenju o vlaganjih v domače vrednostne papirje, so le ti v obdobju enega leta dosegli 11,58-odstotno rast, vsaj glede na indeks SBI20. Če bi stavili samo na najboljša podjetja oziroma indeks SBI TOP, bi bil vaš donos celo 16,59-odstoten. Če bi se odločili vse svoje premoženje staviti na Zavarovalnico Triglav, bi iz vaših 5.000 evrov nastalo kar 8.371 evrov, seveda preden bi odšteli provizijo za posrednika in davke. A zaslužek je še vedno dober, kajne? Ob tem vas seveda opozarjamo, da je na Ljubljanski borzi danes še vedno več podjetji, katerih vrednosti so padle, kot tistih, katerih vrednost je narastla.
Če ste svoj denar vložili v katerega izmed indeksnih skladov, boste novo leto zagotovo pričakali z nasmeškom. Skladi, ki sledijo Indeks S&P500, so narastli med 25 in 30 odstotki, tisti z delnicami angleškega FTSE, za skoraj 40 odstotkov, medtem ko se v Rusiji očitno zopet cedita med in mleko. Le en izmed ETF (oznaka za sklade, ki sledijo indeksom), ki sledi Ruski indeks RSI, je zrastel za kar 124 odstotkov.
Žlahtne kovine
V času recesije se je začelo veliko govoriti o zlatu. Strokovnjaki si nikoli niso edini, ali je zlato lahko sredstvo za ustvarjanje dobička ali zgolj ohranja vrednost premoženja. No, strokovnjaki in svetovalci gor ali dol, če bi svoj denar vložili v zlato, bi vam le to prineslo 31-odstotno povišanje vrednosti in namesto 5.000 evrov, bi jih danes imeli 6.550. No, še malce bolj se smeji tistim, ki so se sicer držali malce manj žlahtne kovine, srebra. Srebru je, v obdobju enega leta, vrednost zrasla za kar 61 odstotkov. Za tiste, ki vam odstotki niso najbolj pri srcu; namesto pet tisočakov, bi v žepu imeli 8.000 evrov in drobiž.
Nepremičnine
Slovenci smo v preteklih letih radi vlagali v nepremičnine. Celo malce preveč. Če smo pred enim letom špekulativno kupili nepremičnino vredno 100.000 evrov, smo zato dobili okoli 40 kvadratnih metrov. Ker smo podjetni, smo jo celo leto, dajali v najem. Če bi želeli vnovčiti svoj dobiček, bi jo po podatkih geodetskega zavoda lahko prodali 5 odstotkov dražje. K temu prištejemo še zbrane najemnine, ki nam prinesejo še 5.400 evrov. Tako nam je stanovanje za vloženih 100.000 evrov prineslo 10.400 evrov dobička, kar pomeni malce več kot 10-odstotno donosnost pred obdavčitvijo. Če naredimo primerjavo z drugimi donosi: 5.000 evrov bi naraslo na 5.520 evrov.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV