Steve Jobs, ustanovitelj računalniške družbe Apple, je odstopil z mesta generalnega direktorja računalniškega velikana. Vseeno pa bo še vedno ostal blizu pomembnim odločitvam o prihodnosti družbe, saj bo ostal predsednik nadzornega sveta. Njegovo mesto na čelu družbe bo prevzel njegov dosedanji operativni direktor Tim Cook, ki je že večkrat prevzel vodenje Appla od Jobsa, ko se je slednji boril s svojim zdravjem.
Vseeno pa to ni pomirilo vlagateljev, ki so se na novico odzvali pesimistično in izbrisali z ameriških borz 52 milijard dolarjev oziroma 38 milijard evrov, kažejo Bloombergovi podatki septembrskih terminskih pogodb na indeks S&P 500, ki so zdrsnile za 0,6 odstotka.
Po Jobsovem razkritju v sredo, 24. avgusta, da bo odstopil s čela računalniškega giganta Apple, so se delnice družbe v trgovanju po zaprtju ameriških trgov pocenile za 5,1 odstotka. Na nižji začetek današnjega trgovanja na Wall Streetu pa kažejo tudi terminske pogodbe na Applove delnice. Nižje pa se danes trguje z Applovimi delnicami tudi na Frankfurtski borzi, kjer so se pocenile za okoli pet odstotkov. Applova konkurenca, kot so Nokia, Samsung, Lenovo in HTC so po Jobsovem odhodu pridobili na vrednosti delnice.
Ustanovitelj Appla Steve Jobs je ponovno za vajeti Appla prijel 29. julija 1997 in se od takrat boril tudi s svojim zdravjem, saj je preživel presaditev jeter in se boril z rakom. Od njenovega ponovnega prihoda na čelo Appla leta 1997 je cena delnice računalniškega giganta poskočila za kar 9.020 odstotkov. V tem času se je tržna kapitalizacija oziroma borzna vrednost Appla povečala iz 2,08 milijarde dolarjev na 348,7 milijarde dolarjev. Ta mesec pa je po tržni kapitalizaciji Apple celo za kratek čas postal največje podjetje v ZDA in prehitel Exxon Mobil.
Graf: Gibanje cene delnice Appla od leta 1997

Kaj pomeni odhod Steve Jobsa za Apple? Upravljavec premoženja Matt McCormick iz upravljavske družbe Bahl & Gaynor, ki upravlja s štirimi milijardami dolarjev premoženja je dejal: 'Ko je Jobs v Applu, cena delnica raste bolje od trga. Delnica bo tičala na miru dokler ne bo Cook uspel vlagatelje pomiriti in jim pokazati svojo vrednost. To ni konec Appla, ampak konec poglavja.'
Tim Cook je v Applu zaposlen od leta 1998 in je Steve Jobsa že večkrat nadomeščal na mestu generalnega direktorja. Prvič ga je zamenjal leta 2004, ko se je Jobs boril z rakom, drugič pa leta 2009, ko je moral Jobs prestati operacijo presaditve jeter. Obakrat je v obdobju njegovega vodenja Applova delnica pridobila na vrednosti, prvič za 26 odstotkov, drugič pa za 66 odstotkov. Od januarja 2011, ko je Jobs ponovno odšel na bolniško, pa Cook skrbi za dnevno poslovanje in vodenje Appla, kot operativni direktor.
Pri Applu naj bi Cook igral pomembno vlogo pri ustvarjanju in nadzorovanju Applove oskrbovalne verige vse do proizvajalcev in izdelovalcev posameznih komponent, katera je Applu pomagala pri proizvajanju vodilnih elektronskih proizvodov iz najboljših materialov in tehnologij. Cook je v računalniški panogi delal že pred prihodom k Applu leta 1998. Pred tem je delal že pri Applovem konkurentu Compaq ter družbi Intelligent Electronics. Svojo pot v panogi proizvajalcev osebnih računalnikov pa je začel pri gigantu IBM, kjer je delal kar 12 let.
Nas že spremljate na Facebooku?
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV