Plemenita kovina je to jutro v Londonu dosegla ceno 1.298,90 evra za unčo (31,1-grama), kar je le okoli pet odstotkov pod zgodovinskim rekordom, ki ga je zlato doseglo septembra lansko leto. Za 31,1-gramsko unčo je bilo danes zjutraj sicer treba odšteti 1.643,5 dolarja oziroma 1.074,6 britanskega funta.
Gibanje cene zlata v zadnjih petih letih
Cena zlata v evrih je prve dva tedna letošnjega leta poskočila za 7,4 odstotka in se ustavila le okoli pet odstotkov pod lansko rekordno vrednostjo zaradi nižje vrednosti evra, ki je na udaru zaradi petkovega znižanja hiše Standard&Poor bonitetnih ocen devetih evropskih držav, vključno s Francijo, ki je izgubila oceno AAA. Glede na velikost dolžniške krize v Evropi analitiki napovedujejo, da bi se plemenita kovina lahko v bližnji prihodnosti povzpela na nove rekordne vrednosti.
Poleg evropske dožniške krize, ki se je odrazila na znižanju vrednosti evra v primerjavi z ostalimi denarnimi valutami, pa na ceno zlata vpliva tudi zaostrovanje odnosov med Iranom in zahodnimi državami. Zlatu se namreč 'ponovno' obeta vloga varnega zatočišča med vlagatelji, kar bi njegovo vrednost lahko dvignilo proti lanskim rekordnim ravnem ne le v evru, ampak tudi v ameriških dolarjih.
V letošnjem letu se je zlato v ameriških dolarjih podražilo za pet odstotkov in danes zjutraj v Londonu doseglo vrednost 1.643,5 dolarja za 31,1-grama, kar pomeni, da se je trenutni tečaj zlata v dolarjih povzpel nad 200-dnevno povprečje okoli ravni 1.638 dolarjev za unčo. V petek je rumena kovina sicer utrpela največji letošnji padec za 1,6 odstotka, vseeno pa je teden zlato končal 1,3 odstotka višje.

Pritiski navzgor na ceno zlata so odraz skrbi vlagateljev zaradi poglabljanja evropske dolžniške krize, ko so v petek devetim evropskim državam znižali bonitetno oceno, vključno s Francijo na čelu, ki je izgubila najvišjo oceno AAA. Z znižanjem bonitetne ocene Francije so se zamajali tudi temelji evropskemu reševalnemu skladu EFSF, saj mu Francija zagotavlja 20 odstotkov finančnih sredstev. Ker se bo Francija težje zadolževala, bo to verjetno vplivalo tudi na težje zadolževanje sklada EFSF.
Poleg težav v Evropi pa bi na prihodnje višje cene zlata lahko vplivalo tudi zaostrovanje odnosov med Iranom in zahodnimi državami zaradi izostankov dobave surove nafte. Iran je tudi že posvaril ostale arabske države, da bodo proti njim sprožili sankcije, če bodo želele nadomestiti iransko proizvodnjo nafte s svojo.
Ugodno na ceno zlata pa bi lahko v letu 2012 vplivalo tudi večje povpraševanje po zlatem nakitu v Indiji, ki se je leta 2011 povzpelo na sedem odstotkov iz prejšnjih pet odstotkov. Po nekaterih projekcijah naj bi se povpraševanje po zlatu za nakit v Indiji letos povzpelo za 10 do 15 odstotkov, kar je v nedeljo potrdil tudi prvi mož največjega indijskega trgovca z zlatim nakitom.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV