Novela zakona o javnih financah, po kateri se lahko država med izrednimi razmerami zaradi finančne krize dodatno zadolžuje in izdaja državna poroštva, določa, da vlada z podzakonskim aktom podrobneje določi merila in pogoje ter višino provizije za izdajo poroštev kreditnim ustanovam. Do konca leta 2010 bo država lahko izdala za skupaj 12 milijard evrov poroštev.

Merila se bodo preverjala na več ravneh, od ministrstva za finance do državnega zbora, je povedal minister za finance Franc Križanič. Med drugim se bo preverjalo namen poroštva, do tedaj sprejete aktivnosti, da poroštvo ne bi bilo potrebno, pričakovane rezultate, je naštel. Poroštvo ne bo brezplačno, cena bo določena po posebnem pravilniku, ki ga je kot priporočilo izdala Evropska komisija, odvisna pa bo od bonitete posamezne finančne ustanove. Pogodbo o poroštvu bo podpisal finančni minister.
Vlada je danes o uredbi razpravljala, preden jo bo sprejela, pa želi izmenjati stališča do predlagane ureditve s člani odbora DZ za finance in monetarno politiko. Da se vlada pred sprejemom podzakonskega akta posvetuje z državnim zborom, se še ni zgodilo, a so razmere pač take, je povedal Pahor. "Vlada želi slišati tudi drugačno mnenje in slišati boljše predloge, če obstajajo," je dodal.
Čeprav je guverner Banke Slovenije Marko Kranjec v torek na seji upravnega odbora GZS napovedal, da bodo banke lahko že v nekaj dneh dobile poroštva ter se začele pogovarjati o pridobitvi posojil na mednarodnih trgih, pa je Pahor danes dejal, da vlada prevzema vso odgovornost za odločitev o posvetovanju z državnim zborom pred njenim sprejemom. Uredba ne sme biti predmet političnih razprav, ali je dobra ali ne, da ne kaže hiteti, pa po njegovih besedah narekuje tudi "izjemen obseg davkoplačevalskega denarja", ki je predviden za izdajo poroštev.
Vlada bo uredbo sprejela takoj po obravnavi na seji odbora DZ za finance, predvidoma na dopisni seji, je napovedal Križanič. Postopki izdajanja poroštev bodo predvidoma stekli v sedmih do 14 dneh, sam pa pričakuje, da bo denar začel prihajati na slovenski trg v januarju.
Križanič sicer pričakuje, da bodo za poroštva zaprosile predvsem večje banke s sedežem v Sloveniji, za manjše pa vlada že pripravlja drugačne ukrepe. Med njimi je omenil možnost depozitov države ali pa dokapitalizacije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV