V času finančne krize morajo biti ljudje, ki živijo od upravljanja premoženja ali prodaje in kupovanja finančnih instrumentov, zelo aktivni. Denar, ki se ne obrača, je mrtev kapital in posrednikom, upravljalcem in zastopnikom ne prinaša zaslužka.

V zadnjih tednih je tako opaziti njihovo povečano aktivnost, ki jo bo večina prepoznala po nepričakovanem telefonskem klicu v nedeljo popoldne, ki se prične s hitro predstavitvijo klicatelja in vprašanjem: "Vas zanima vlaganje na kapitalske trge?" Vprašanje se lahko nanaša na delnice, vzajemne sklade, različna zavarovanja ali na najnovejši hit Forex. Dolžina pogovora in debelina vaše denarnice po koncu pogovora je odvisna od tega, kako pripravljeni ste nanj in seveda kakšne želje imate. Predstavljamo vam nekaj tipičnih izjav, ki jih boste verjetno slišali, lahko pa imajo različne razlage.
Izjava št. 1:
Če boste svojo naložbo razpršili na več delnic ali med več skladov,
bo naložba varna in vam bo prinašala manjši, vendar garantiran donos. Tak način
vlaganj temelji na teoriji, ki je dobila Nobelovo nagrado.
Res
je sicer, da so ekonomisti razvili teorijo, po kateri dovolj velika
razpršenost vlaganj in daljši čas vztrajanja na trgu zmanjšata tveganje,
in zato prejeli Nobelovo nagrado, res pa je tudi, da to velja za
obdobje izven kriz. In danes ne glede na to, kako ste razpršili kapital,
zagotovo čutite posledice finančne krize.
Izjava št. 2.:
Produkt, ki vam ga predstavljam, ima zagotovljen donos!
Če se je v zadnjih kaj mesecih kaj pokazalo kot dejstvo, je to: "Nič ni garantiranega, še posebej ne v svetu financ." Tudi če vam izbrana finančna ustanova zagotavlja določen donos, tej ustanovi prav nič ne zagotavlja, da ne bo šla v stečaj, kar je danes razmeroma pogost pojav. Bodite pozorni tudi na višino donosa, ki jo posrednik obljublja. Tisto, kar so še nekaj tednov nazaj prodajali kot minimalni zajamčeni donos, je danes za marsikoga vrh donosnosti.

Izjava št. 3.:
Vstop vam ne prinese nikakršnih stroškov!
Dandanes se je marsikateri upravljalec sklada odpovedal vstopni proviziji, kar pa ne pomeni, da ni stroškov. Še vedno boste plačevali stroške upravljanja, ob prodaji izstopno provizijo in ob ustvarjenem dobičku davek na dobiček.
Izjava št. 4:
Podjetje xy je tarča prevzema, zato bodo delnice skokovito narasle!
Malo morgen! Slovenci se bomo morali navaditi, da je prevzemnih vojn, kakršne so v nebo višale tečaje nekaterih slovenskih podjetij, konec. Klicatelji, ki se na vas obračajo s ponudbo za nakup ali prodajo natanko določene delnice, po vsej verjetnosti delujejo v imenu nekoga ali za nekoga in to zagotovo niste vi!
Izjava št. 5:
Zaupajte mi. Borzni posrednik sem že dvajset let!
Če
vaš najnovejši prijatelj pred dvajsetimi leti ni deloval na kateri
izmed tujih borz, vas vleče za nos. Ljubljanska borza je bila namreč
ustanovljena 26. decembra 1989, ljudje, ki so na njej delovali v prvih
letih, pa skorajda zagotovo ne prodajajo vrednostnih papirjev po
telefonu. Če pa slučajno jih, to ni ravno dobra referenca, kaj ne?
Če bi bili uspešni, bi po dvajsetih letih morali že uživati pokoj v
toplih krajih.
Seveda ne trdimo, da tisti, ki tržijo finančne produkte preko telefona, niso verodostojni finančni svetovalci, kljub temu pa je dobro, če si za pomembne finančne odločitve vzamete čas, osebno spoznate človeka, ki mu boste zaupali svoj denar, in se prepričate o njegovem znanju in referencah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV