Vseh pet delodajalskih organizacij je danes na predsednika vlade Boruta Pahorja naslovilo memorandum o kratkoročnih ukrepih za ublažitev posledic krize v slovenskem gospodarstvu. V njem kot najbolj nujne izpostavljajo ukrepe s področja kreditne aktivnosti bank in likvidnosti gospodarstva, davčne politike ter trga dela.
Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije so memorandum pripravili na podlagi dogovora s predsednikom vlade Borutom Pahorjem z dne 29. novembra.

Za ohranjanje vitalnega dela gospodarstva in razvojno prestrukturiranje je ključnega pomena, da se znova zagotovi delovanje bančnega sistema in transfer sredstev za financiranje tekočega poslovanja ter razvoja za vsa velika, srednja in mala podjetja, navajajo delodajalci v memorandumu.
Zato bi morala država poslovnim bankam zagotoviti dostop do dodatnih virov, skrajšati svoje plačilne roke, omogočiti obročno plačevanje davkov ter zamik pri socialnih prispevkih in poenostaviti unovčevanje menic.
Delodajalci poleg tega predlagajo dokapitalizacijo Slovenskega podjetniškega sklada ter SID banke, hkrati pa naj država pospeši postopke že objavljenih javnih razpisov ter objavi nove razpise za pridobitev sredstev iz strukturnih skladov.
Davčna politika bi morala biti po mnenju delodajalcev fleksibilnejša, racionalnejša in razvojno naravnana. Gospodarstvo potrebuje razbremenitve iz naslova neučinkovitih davčnih postopkov in spodbude za naložbe v razvoj, zato delodajalci predlagajo znižanje stopnje delodajalcev pri prispevkih za socialno varnost, povečanje investicijske in razvojne olajšave, uvedbo deficitarne stopnje davka na dodano vrednost oziroma razširitev nižje stopnje tudi na delovno intenzivne dejavnosti, zvišanje splošne olajšave pri dohodnini ter vnovično uvedbo namenskih davčnih olajšav pri dohodnini.
Za ohranitev delovnih mest bi morala država uvesti finančne spodbude pri skrajšanem delovnem času, zamrzniti izvajanja plačnega sistema v javnem sektorju, uvesti posebno obravnavo odpravnin, skrajšati odpovedne roke ter ustanoviti sklad, ki bo zagotavljal sredstva za izobraževanje in zaposlovanje.
Ukrepe, ki jih vsebuje memorandum, je po mnenju delodajalcev nujno in možno sprejeti nemudoma in tako zagotoviti njihovo delovanje že v prvem četrtletju 2009, medtem ko morajo nekateri davčni ukrepi veljati že za leto 2008. Za vse delodajalske organizacije so namreč ključnega pomena takojšnji ukrepi za prilagajanje poslovnega okolja zaostrenim gospodarskim razmeram na način, ki hkrati omogoča zagotavljanje socialnega miru.
Delodajalci ob tem posebej izpostavljajo, da je treba zaradi spremenjenih gospodarskih razmer nemudoma pristopiti tudi k pripravi novega socialnega sporazuma.
O omenjenih predlogih bo razprava gotovo tekla tudi v sredo, ko bo zasedal ekonomsko-socialni svet in se bodo na omenjene predloge odzvali vsi socialni partnerji.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV