18. maj je datum, ki so ga vsi, ki se gibljejo v finančnih krogih, z nestrpnostjo pričakovali. Na borzo prihaja Facebook. Podjetje, zaznamovano s hitro rastjo, neverjetnim potencialom in gigantskimi pričakovanji. Posamezna delnica naj bi bila vredna med 34 in 38 evri. Po tej vrednosti jih bodo dobili vsi tisti, ki bodo sodelovali v IPO-ju oziroma jih bodo uspeli kupiti ob prvi izdaji, ostali se bodo morali do njih "prigrebsti" na borzi. Kot nam je povedala Petra Lesjak, CFA, vodja upravljanja in analiz trga kapitala v KD Banki, lahko načeloma v IPO-ju sodeluje vsak zainteresiran investitor, vendar meni, da Slovenec najlažje in z nižjimi administrativnimi stroški pride do delnic Facebooka z nakupom delnic na borzi.

Glede na to, da je med uspešno delujočimi skladi v Sloveniji velik odstotek tistih, ki vlagajo v nove tehnologije in v IT-sektor, nas je zanimalo, ali se bo kateri izmed upravljavcev odločil uvrstiti delnice Facebooka v svoj portfelj. Kot kaže, bo večina upravljavcev ravnala previdno in počakala, da se začetna turbulenca umiri. Iz KD Skladov so nam tako sporočili: "V družbi KD Skladi spremljamo dogajanje in čakamo, kako bo reagirala cena delnice Facebooka po začetku trgovanja na borzi. Po nekaj mesecih se bomo nato odločili, ali jo bomo umestili med naložbe katerega od naših skladov." Za nakup delnic se niso odločili niti pri banki Raiffeisen oziroma njihovem oddelku za upravljanje skladov RCM, saj menijo, da je razmerje med dobički, ki jih podjetje ustvarja, in ocenjeno vrednostjo enostavno preveliko.

In kaj lahko pričakujemo ob začetku trgovanja?
Sašo Stanovnik, vodja oddelka analiz iz Alte Invest, meni, da se bo trgovanje na borzi odprlo višje, kot je bila ocenjena vrednost (34–38 dolarjev), morda tudi nad 45 dolarji za delnico. Cena delnice naj bi po njegovem mnenju v začetku močno poskočila, nato pa naj bi prišlo do umiritve in posledično morda celo padca cene delnice. Kot nam je zaupal: "Trgovanje v prvem dnevu z delnicami je bolj primerno za kratkoročne in aktivne investitorje, ki bodo znali spremljati gibanje delnice, nastaviti stop-loss nivoje in hitro unovčevati dobičke. Za dolgoročne vlagatelje pa je bolje, da počakajo, da se prvotne strasti umirijo in se šele nato odločijo za nakup. Pri tem se morajo zavedati, da gre za zgodbo o pričakovani visoki prihodnji rasti prihodkov in dobička."
O tem, kaj naj bi se z delnico Facebooka dogajalo po prihodu na borzo, nam je nekaj več povedala tudi Petra Lesjak iz KD Banke: "Cena delnice bo po prihodu na borzo odvisna tako od tržnih nihanj kot od poslovanja podjetja. V prvem dnevu trgovanja po IPO tehnološkega podjetja Linkedln v maju 2011 je cena delnice poskočila za kar 109 %, danes je cena delnice 145 % nad ceno v IPO-ju. V nasprotju s tem je delnica podjetja Groupon, ki je začela kotirati na borzi v novembru 2011, v prvih dneh trgovanja porasla za 30 %, danes pa je kar 40 % pod ceno v IPO-ju. Analitiki ocenjujejo, da je povprečen porast cene delnice v prvih dneh trgovanja okoli 15 %, vendar pa pravila ne obstajajo. Ne smemo namreč zanemariti vrednotenj. Podjetje pričakuje, da bo svoje prihodke do konca 2013 skoraj podvojilo, dobiček pa potrojilo. Pričakujemo, da bo delnica Facebooka v prvih dneh trgovanja poskočila, na njeno najvišjo vrednost pa bodo zagotovo vplivale tudi razmere na kapitalskih trgih ter sposobnost poslovodstva podjetja, da realizira zelo ambiciozno zastavljene načrte prihodnjega poslovanja." Tudi pri banki Raiffeisen menijo, da bo delnica prvi dan trgovanja poskočila na vrednost okoli 45 dolarjev za delnico, nato pa naj bi se umirila nekje okoli izhodiščne cene za IPO, torej okoli 38 dolarjev.
So torej delnice Facebooka suho zlato?
Ne glede na poslovne rezultate je na trgu ogromno ljudi, ki še vedno mislijo tako. V Aziji naj bi bilo povpraševanje ogromno (po nekaterih podatkih naj bi bilo povpraševanja za kar 25-krat več, kot je na voljo delnic v prvi ponudbi). Pri Facebooku so se zato pred dnevi celo odločili, da bodo izdali za 25 odstotkov več delnic, kot so načrtovali na začetku, kar pomeni, da bo podjetje jutri bogatejše za 16 milijard dolarjev, in to kljub temu, da so poslovni rezultati iz prvega letošnjega četrtletja močno slabši, kot so pričakovali poslovni analitiki. Vedno glasnejši so tudi tisti, ki menijo, da je Facebook svoj vrhunec že dosegel in da se začenja obdobje stagnacije ali celo nazadovanja podjetja. A Facebook je očitno tako močna blagovna znamka, da lahko tudi z imenom in ugledom premaga negativne kritike.
Dejstvo pa je, da se tudi pri Facebooku zavedajo, da je do sedaj njihovo podjetje raslo na pričakovanjih, 18. maj pa je datum, ko bo ta pričakovanja treba začeti uresničevati. Tako sta v zadnjih dneh veliko zanimanja zbudili novici o tem, da bo Facebook začel zaračunavati aplikacije, ki so bile do sedaj brezplačne, ter da so med uporabniki na Novi Zelandiji testirali, koliko ljudi bi bilo pripravljeno plačati zato, da bi bile njihove objave bolj izpostavljene. Facebook se tako vedno bolj usmerja v služenje denarja, in kot kaže, se bodo usmerili v to, da ga bodo dobili neposredno od uporabnikov.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV