Cekin.si
Zoellick bi uvedel 'zlati standard'.

Banke

Pozabite dolar, evro in funt. Prihaja zlato!

N.Š.
09. 11. 2010 15.05
2

“V ekonomskih priročnikih boste lahko prebrali, da je zlato zastarela oblika denarja, a v tem trenutku tržišča zlato vse bolj uporabljajo kot alternativno monetarno sredstvo,” je v svoji kolumni v Financial Timesu pred srečanjem G20 izpostavil predsednik svetovne banke Robert Zoellick.

Zoellick bi uvedel 'zlati standard'.
Zoellick bi uvedel 'zlati standard'.FOTO: Reuters
Zoellick voditelje najrazvitejših držav zato poziva k razmisleku o novem, oziroma spremenjenem mednarodnem izmenjevalnem standardu. Vrednosti valut bi se tako definirale na osnovi zlata. Tako bi po mnenju uglednega bančnika tudi lažje ublažili napetosti med najmočnejšimi svetovnimi valutami, do katerih prihaja zaradi agresivne monetarne politike nekaterih vodilnih gospodarskih sil.

V nov sistem bi naj vključili ameriški dolar, evro, japonski jen, britanski funt in kitajski juan, zlato pa bi tako postalo mednarodna referenčna točka za pričakovanja na trgu glede inflacije, deflacije in prihodnjih valutnih gibanj.

Nov standard bi bi se imenoval Bretton Woods II in bi bil naslednik sistema Bretton Woods. Ta je bil uveden po drugi svetovni vojni, propadel pa je v zgodnjih 70. letih.

Sporazum iz Bretton Woodsa je bil takrat sklenjen z namenom ustanovitve stabilnega okolja, v katerem bi si globalna gospodarstva lahko ponovno opomogla. Velike valute so bile fiksirane na ameriški dolar, njihova vrednost pa je lahko navzgor oziroma navzdol od tega standarda odstopala za 1%. Da je bilo temu res tako, je skrbela pristojna centralna banka in obdržala tečaj valute v okvirih še sprejemljivega. Vrednost ameriškega dolarja je bila fiksirana na 35 dolarjev za unčo zlata. Kljub temu, da je sistem na koncu propadel, je dosegel svoj poglavitni namen – ponovno vzpostavitev gospodarske stabilnosti Evrope in Japonske.

Čeprav so analitiki ob tokratnih Zoellickovih napovedih precej skeptični in opozarjajo tudi na dejstvo, da se zlato ob takšnih napovedih ni podražilo, ampak se njegova vrednost trenutno še vedno giblje tik pod 1.400 dolarji za unčo, pa uvedba 'zlatega standarda' vseeno ni tako neverjetna.

Predstavnik nemške vlade je namreč povedal, da ima Zoellick čisto prav, ko ga skrbi trdnost valut, ki postaja vse bolj politično vprašanje. Kitajska in Nemčija, dve veliki izvoznici tako trenutno kritizirata ZDA zaradi tiskanja denarja, ki slabi dolar. Francozi, ki prevzemajo krmilo G20 pa so že napovedali, da si bodo v prihodnjih 12 mesecih prizadevali za nov mednarodni monetarni sistem, ki bi prinesel večjo stabilnost valut. Še več, nekaj podobnega kot Zoellick, naj bi nameraval predlagati že francoski predsednik Nicolas Sarkozy.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861