
Tako kažejo podatki, ki so jih posredovali iz Sekcije za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije. Sekretar omenjene sekcije Mirko Fifolt je pojasnil, da je to že tretji mesec zapored, ko se je prodaja vozil znižala.
V letu 2008 se je sicer prodaja vozil kljub upadu prodaje v zadnjih dveh mesecih v primerjavi s predlanskim letom zvišala za okrog štiri odstotke, in sicer predvsem zaradi dobre prodaje v prejšnjih mesecih.
Število prvič registriranih novih osebnih vozil se je januarja na letni ravni zmanjšalo s 6128 na 4572, število prvič registriranih novih lahkih gospodarskih vozil pa s 678 na 426.
Kot je pojasnil Fifolt, prodaja močno upada zlasti pri lahkih gospodarskih vozilih, medtem ko je pri osebnih vozilih upad večji pri višjih cenovnih razredih.
Na upadanje prodaje vozil, kar opažajo tudi druge evropske države, vpliva predvsem svetovna finančna in gospodarska kriza. Poleg tega kupci po Fifoltovih besedah zaradi negotovosti, kako globoka bo kriza, čakajo, nekateri tudi špekulirajo v upanju na znižanje cen.
Pri tem poudarja, da so uvozniki jasno nakazali, da večjih popustov mimo za ta čas rednih akcij ne gre pričakovati. Tudi uvozniki so namreč v skladu z zmanjševanjem prodaje novembra in decembra zmanjšali naročila za naprej, tako da vozil nimajo na zalogi.

Po blagovnih znamkah je januarja letos pri osebnih vozilih na prvem mestu ostal Renault, zasedel je 12,53-odstotni delež, medtem ko je imel januarja 2008 15,42-odstotni delež. Sledijo Volkswagen (11,72 odstotka), Opel (10,17 odstotka), Ford (9,06 odstotka) in Citroën (6,19 odstotka).
Pri lahkih gospodarskih vozilih je na prvem mestu Peugeot z 20,66-odstotnim deležem. V istem obdobju lani je imel 19,62-odstotni delež. Sledijo Volkswagen (17,61 odstotka), Renault (14,55 odstotka), Citroën (11,27 odstotka) in Opel (7,75 odstotka).
Sekcija za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije je sicer že pred časom ministru za razvoj in evropske zadeve Mitji Gaspariju poslala predloge ukrepov za blažitev krize v avtomobilski industriji, ki bi jih bilo možno sprejeti takoj. Z njimi bi kratkoročno pospešili in ublažili padec prodaje vozil na slovenskem trgu.
Sekcija predlaga, da država zagotovi subvencijo oziroma bonus v višini 1000 evrov za nakup novega vozila vsem, ki se odločijo za nakup novega vozila z vrednostjo izpustov CO2, manjših od 160 gramov na kilometer, in zamenjavo starega vozila, ki ima motor EUR2 ali slabšega.
Na odgovor države še čakajo, je dejal Fifolt in dodal, da je tovrsten ukrep na primer v Nemčiji čez noč poživil trgovino z vozili. "Prej je bilo vse mrtvo, ob sprejetju subvencije pa se je trg dobesedno spet postavil na noge," je povedal.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV